Floretin ile hsa arasındaki etkileşimininlipozom sistemlerinde spektroskopikyöntemlerle incelenmesi
Biophysical study of phloretin with human serumalbumin in liposome usingspectroscopic method
- Tez No: 606343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İlaçların vücuttaki dağılımı, metabolizması ve etkinliği hücre zarlarından lipit tabakasına sızma yeteneğine bağlıdır. Bu tezde, Floretin ile İnsan Serum Albumin (HSA) arasındaki etkileşim L-egg lecithin phosphatidycholine (PC) lipozom sisteminde floresans ve absorbans spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Spektroskopik ve floresans kuenleşme deneyleri, Floretin moleküllerinin lipozomlara nüfuz ettiğini göstermiştir. Floresans kuençleşme kullanılarak Floretinin lipzomlardaki ayrışma sabiti belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarda Floretin ile HSA arasında statik ve dinamik kuençleşme mekanizmalarının birleşmesiyle etkili bir sönüm meydana geldiği görülmüştür. PC lipozomlarında Floretin ile HSA arasındaki etkileşimde Gibbs serbest enerji, entalpi ve entropi değişim değerleri negatif çıkmıştır. Gibbs serbest enerjisinin negatif çıkması lipozom sisteminde HSA-Floretin arasındaki etkileşimin kendiliğinden gerçekleştiği, entalpi ve entropi değişiminin negatif olması iki molekül arasında hidrojen bağı ve güçlü van der Waals etkileşimlerin varlığını gösterir. Floretinin HSA'nın konfirmasyonu üzerine etkisi aynı deneysel şartlar altında sekronize floresans spektroskopisiyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, Floretinin HSA'ya bağlanması HSA'nın konfirmasyonunda değişikliğe yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The ability of drugs to diffuse through the lipid bilayer of cell membranes is important for the distribution, metabolism, and efficacy of many drugs. In this thesis, the interaction between Phloretin and Human serum albumin (HSA) in L-egg lecithin phosphatidycholine (PC) liposome was examined using fluorescence and absorbance spectroscopy. The spectroscopic and fluorescence quenching experiments show that Phloretin molecules penetrated into the liposomes. The partition coefficient of Phloretin in the PC liposomes was calculated by utilizing the fluorescence quenching. The results show that Phloretin effectively quenched the intrinsic fluorescence of HSA via a combination of static and dynamic quenching. The values of Gibbs free energy, the enthalpy and entropic change in the binding process of Phloretin with HSA in the PC liposomes were negative, suggesting that the binding process of Phloretin and HSA was spontaneous and hydrogen bonding and van der Waals force interactions played an important role in the interaction between Phloretin and HSA. According to synchronous fluorescence spectra, the binding of Phloretin to HSA leads to changes in the conformation of HSA.