The types of prepositions in the articles prepared by the Turkish and native speakers of English in the field of English language teaching: A corpus-based study
Ana dilleri Türkçe ve İngilizce olan yazarlar tarafından İngiliz dili eğitimi alanında yazılmış makalelerdeki edat türleri: Bir derlembilim çalışması
- Tez No: 606410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bir metin koleksiyonu üzerinde yapılan çalışmalar anlamına gelen derlem dilbilimi tarihin ilk yıllarına dayanmaktadır. Bununla birlikte, bilimsel bir alan olarak, derlem dilbilimi, özellikle son altmış yılda bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin sonucu olarak gelişmiş ve büyük önem kazanmıştır. Bilgisayar teknolojisini aktif olarak kullanarak belirli bir alanda veya çeşitli alanlarda, belirli bir dilde veya farklı dillerde büyük hacimli metinleri bir araya getirmek, en sık veya en az kullanılan sözcükleri bulmak ve cümleleri uzunluklarına göre incelemek artık oldukça daha kolay olmakla birlikte bu tür çalışmalar daha kısa sürede yapılabilmektedir. Bu teknoloji aynı zamanda araştırmacıların dil özellikleri bakımından iki veya daha fazla dili karşılaştırmalarını ve toplanan farklı metinler üzerinde farklı amaçlar için değişik ilgili çalışma yapmalarını sağlamaktadır. Özgün dil verilerini analiz etmek bir dilde belirli öğelerin nasıl kullanıldığı hakkında farklı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Derlem çalışmaları İngilizce öğretimi ve öğreniminde de kullanılmaktadır ve bugün İngilizce'yi kullananların çoğu dilbilgisi kitapları ve sözlükler gibi referans derlem kaynaklarından yararlanmaktadır. Edatlar ve türleri İngilizce'de önemli bir yere sahiptir ve edatlar Türkçe dâhil diğer bazı dillere kıyasla farklı özelliklere sahiptir. Bu çalışma, ana dilleri Türkçe ve İngilizce olan yazarlar tarafından İngiliz dili eğitimi alanında hazırlanmış makalelerde kullanılan yer ve hareket edatlarının, zaman edatlarının, mantıksal ilişkiyi gösteren edatların ve ortaç türünden edatların kullanım sıklığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu derlem çalışmasında veriler 50'si ana dili Türkçe olan ve 50'si ana dili İngilizce olan yazarlar tarafından hazırlanmış ve rastgele seçilmiş toplam 100 makaleden toplanmıştır. Çalışmada sadece özet ve giriş bölümlerinde kullanılan edat türleri analiz edilmiştir. Veriler dil ögelerinin sıklık ve olasılıklarını analiz etmekte kullanılan Keyword in Context ve Log-likelihood olarak isimlendirilen ve bilgisayara yüklü veya internet tabanlı kullanılabilen yazılım programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları ayrıca ana dili Türkçe olan ve ana dili İngilizce olan yazarların makalelerinde kullandıkları edat türlerinin dağılımını da göstermiştir. Çalışma, ana dilleri Türkçe ve İngilizce olan yazarların makaleleri arasında derlem büyüklükleri bakımından anlamlı bir fark olmasına rağmen ana dili Türkçe olan yazarlar tarafından yazılan makalelerin daha büyük bir derlem hacmine sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanında mantıksal ilişki gösteren edatlar her iki yazar grubunun makalelerinin özet ve giriş bölümlerinde tür olarak sık kullanımları yönüyle en göze çarpan edat türüydü ve bu edatlar arasında her iki grupta da“of”edatı en yüksek sıklıkta kullanılan edattı.
Özet (Çeviri)
Studies on corpus, which means a collection of a text that can be worked on, go back to early history. However, as a scientific field, corpus linguistics has gained much importance and improved greatly as a result of the developments in computer technology especially over the last six decades. Actively using computer technology, it is now easy to collect and analyze large volumes of texts in a specific or different languages either in a specific field or various fields, find the most frequently used words or the least used words, and evaluate sentences in terms of their lengths. This technology also allows researchers to compare two or more languages in terms of their linguistic characteristics and carry out several related works for different purposes on different texts that were collected. Analyzing authentic language data provides implications about how the specific elements in a language are used. Corpus studies are also used in English language teaching (ELT) and learning, and today most of the users of a language benefit from corpus reference sources such as grammar books and dictionaries. Prepositions have a significant place in English in terms of their types, and they have different characteristics compared to some other languages including Turkish. This study aims to examine the frequency of some types of prepositions such as the prepositions of space and movement, prepositions of time, prepositions that show logical relationship and participial prepositions, in the articles in the field of ELT prepared by Turkish speakers (TSs) of English and the native speakers (NSs) of English. In the present corpus study, the data were collected from a total of 100 randomly selected articles in the field of ELT, 50 by the TSs and 50 by the NSs. The preposition types that were used only in the abstract and introduction sections were analyzed. The data were evaluated using Keyword in Context (KWIC) and Log-likelihood (LL) which are installed or browser-based programs that analyze frequency and log-likelihood of the prepositions in each type. The results of the study also showed the distribution of preposition types that the TSs of English and the NSs of English used in their articles. The study found that although there was a significant difference between the TSs and the NSs in terms of their corpus size, which was bigger in the former, prepositions that show logical relationship were the most salient type in the abstract and introduction sections of the articles of both groups of writers. Among these prepositions,“of”was with the highest frequency in both groups.