A sociological analysis of Scopophilia, individual empowerment, and Surveillance Culture: A case study on Instagram usage
Skopofili, bireysel güçlendirme ve gözetim kültürünün sosyolojik bir analizi: Instagram kullanımı üzerine bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 606435
  2. Yazar: HASAN ÇERÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye bağlamında ve Instagram kullanımı üzerinden olmak üzere Skopofili, bireysel güçlendirme ve Gözetim Kültürü fenomenlerinin varlığı, bunların arasındaki ilişkiler ile birlikte bireylerin gündelik hayatlarına olan yansımalarının incelenmesidir. Skopofili, Sigmund Freud'un kavramsal alet çantasından ödünç alınırken Gözetim Kültürü terimi ise David Lyon'un kullandığı şekilde ele alınmış ve kullanılmıştır. Bireysel güçlendirme süreçleri, taranan/erişilen literatüre dayalı olarak kategorize edilmiş olup; kimlik inşasına yönelik güçlendirme, psikolojik, sosyal, siyasi, ekonomik, ve son olarak enformasyonel/eğitimsel güçlendirme kavramlarını içermektedir. Yukarıda belirtilen amaç kapsamında önceden belirlenmiş örneklem kriterlerini karşılayan aktif Instagram kullanımına sahip kişiler seçilerek 12 derinlemesine görüşme yapılmıştır. Katılımcıların ifadeleri, açık kodlama aracılığı ile MaxQDA programında analiz edilmiştir. Bulgular, araştırma soruları çerçevesinde temalaştırılmıştır. Instagram kullanıcılarının tamamının, öncelikle Instagram kullanım örüntülerini, daha sonra ise onların belirli güçlendirme süreçlerine sahip olmalarına yardımcı olacak şekilde Skopofilik eğilimlere/duygulara/itkilere sahip oldukları bulunmuştur. Her ne kadar Skopofilinin ve Instagram kullanımımın Gözetim Kültürünü – temel olarak herkesin herkesi gözetleyebilme gücüne sahip olduğu kültürel bir yapı – desteklediği/beslediği ve yeniden ürettiği tespit edilmişse de, güç ve otorite dengesinin bireyin aleyhine olmak üzere, devletin ve hükümet yapılarının lehine olduğu, Instagramın bu durumu gerçek manada değiştirme çerçevesinde yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Instagram uygulamasının kullanıcıların mikro evrenleri/dünyaları ve gündelik hayatları kapsamında çeşitli faydalar sağlayabileceği, bununla birlikte aynı faydaları ve siyasi gücü makro anlamda sağlayamadığı, zira devletin bu alanda bulunan en güçlü oyuncu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This piece of work had the purpose of investigating the relationships between the phenomena of Scopophilia, individual empowerment and Surveillance Culture, all in the context of Turkey and on the basis of Instagram use while examining the reflection of these towards the daily lives of individuals. Scopophilia was borrowed from the conceptual toolkit of Sigmund Freud while the term Surveillance Culture was used in the way as it was coined by David Lyon. Individual empowerment processes were categorized according to the reviewed/accessed literature which consisted of; empowerment on identity construction, psychological, social, political, economic and finally informational/educational empowerment. For the aforementioned purpose, 12 in-depth interviews were conducted with active Instagram users who were selected by pre-determined sampling criteria. The statements of the participants were analyzed on the MaxQDA program with an open coding process. The findings were thematized with respect to the research questions. It was found that all of the Instagram users harbored Scopophilic tendencies which initially effected their Instagram usage patterns and then helped them to attain certain empowerment processes through these patterns. While it was also found that Scopophilia and Instagram usage were supporting and reproducing Surveillance Culture, a culture where basicly everyone seemingly had obtained the power to gaze everyone, it was observed that the balance of power and authority was in favor of the state and governmental structures against the individual and that Instagram proved to be insufficient in terms of having an effect on changing this situation. Instagram was found to have the capacity to provide various benefits in the users' microverse and daily lives, but it was unable to generate the same benefits and the political power in the macro sense, as the state remains as the most powerful player in that arena.