Orta sınıf ve finansallaşmanın sosyo-mekansal yansımaları
Middle class and socio-spatial reflections of financialisation
- Tez No: 606438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Neo-liberalizmin etkisini her alanda gösterdiği günümüz toplumlarında, kentler de bu sürecin bir parçası haline gelmektedir. Neo-liberal küreselleşme ile birlikte finansal işlemler artmış ve gündelik hayatın içine kadar girmiştir. Bu durum, bireylerin finansal işlemlerle daha yakından ilişki içinde olmasını ve kredi kullanımını birçok alanda arttırmasını beraberinde getirmiştir. Finansallaşmanın artması, bir taraftan bir borçlanma kültürünün oluşumunu beraberinde getirirken diğer taraftan da kentsel mekânda konut tüketimi üzerinde kendini göstermektedir. Günümüzde konut sahibi olmak, artış gösteren kredi olanaklarıyla birlikte daha ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Böylece, maaşlarının verdiği güvence ile orta sınıflar konut kredisinden yararlanıp uzun süreli borçlanarak konut sahibi olabilmektedir. Bu süreç, özellikle borçlanarak konut satın alan orta sınıfların mekânda konumlanması üzerinde görünür olmakta ve bir takım sosyo-mekânsal yansımaları ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's societies, where Neo-liberalism has shown its influence in all areas, cities are also becoming part of this process. With Neo-liberal globalization, financial transactions have increased and entered into everyday life. This has led individuals to become more closely involved with financial transactions and to increase their use of credit in many areas. The increase in financialization brings with it the formation of a borrowing culture on the one hand, while on the other hand it manifests itself on housing consumption in urban space. Today, housing has become more accessible with increased credit opportunities. Thus, with the assurances given by their salaries, the middle classes can benefit from the housing loan and become the owner of the housing by borrowing for long periods. This process is particularly visible on the positioning of the middle classes who buy housing by borrowing and reveals a number of socio-spatial repercussions.