Sindirim sistemi konusunda eğitsel oyun geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Development, implementation and evoluation of educational games about digestive system
  1. Tez No: 865804
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÖNER ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, ortaokul altıncı sınıf fen bilimleri dersi sindirim sistemi konusunda bir eğitsel oyunu tasarlama, uygulama, değerlendirme süreçlerini sunmak ve eğitsel oyunla ilgili öğrencilerin görüĢlerini belirtmektir. AraĢtırma sorusu“Öğrencilerin, ”Sindirim Sistemi“ konusunun eğitsel oyunlar ile öğrenimine yönelik düĢünceleri nelerdir?”Ģeklinde belirlenmiĢtir. Bu çalıĢma nitel araĢtırma yöntemlerinden eylem araĢtırması deseniyle planlanmıĢ, yürütülmüĢ ve tamamlanmıĢtır. ÇalıĢma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı‟na bağlı bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 20 altıncı sınıf öğrencisi oluĢturmaktadır. Eğitsel oyunla; öğrencilerin sindirim sistemi konusunda derse aktif katılmaları, eğlenerek ve kalıcı öğrenmeler gerçekleĢtirmeleri hedeflenmiĢtir. Oyun tasarlanırken bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak her öğrenciye hitap eden bir oyun tasarlanmaya özen gösterilmiĢtir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmıĢ görüĢme formu kullanılmıĢtır. Eğitsel oyun sonunda yapılan değerlendirmede öğrenciler olumlu görüĢ bildirmiĢ, sindirim sistemi konusunu öğrenmede istekli hale gelmiĢlerdir. UlaĢılan sonuçlara göre tasarlanan eğitsel oyun, Fen Bilimleri derslerinde sindirim sistemi konusunda içerik, süreç ve ürün zenginleĢtirmede kullanılabilir. Fen Bilimleri dersi için diğer konularda da benzer oyunlar tasarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the processes of designing, implementing and evaluating an educational game about the digestive system in the sixth grade secondary school science course and to express the opinions of the students about the educational game. The research question is“What are students' thoughts about learning the subject of ”Digestive System“ through educational games?”It was determined as. This study was planned, carried out and completed with the action research pattern, one of the qualitative research methods. The study group consists of 20 sixth grade students studying at a public school affiliated with the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. With educational game; It is aimed for students to actively participate in the lesson about the digestive system and to have fun and achieve permanent learning. While designing the game, care was taken to design a game that appeals to every student, taking into account individual differences. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. In the evaluation made at the end of the educational game, the students expressed positive opinions and became eager to learn about the digestive system. The educational game designed according to the results obtained can be used to enrich the content, process and product on the digestive system in Science courses. Similar games can be designed in other subjects for the Science course.