Aydın ilinde bulunan sulama kooperatiflerinin su yönetim performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of irrigation cooperatives in Aydin province
  1. Tez No: 606510
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN MURADİYE AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aydın ilinde bulunan 23 yeraltı sulama kooperatifinin faaliyet durumlarının çeşitli performans göstergeleriyle incelendiği bu çalışma kapsamında, kooperatiflerin sulama yönetim etkinlikleri 2006-2017 yılları için değerlendirilerek, önümüzdeki yıllar için daha iyi bir İşletme-Bakım-Yönetim organizasyonunun kurulması ve sulama sistem performansının geliştirilmesine yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur. Ele alınan sulama kooperatiflerinin performanslarının değerlendirilmesinde; başlıca tarımsal etkinlik göstergelerinden biri olan“Sulama Oranı”nın yanı sıra karşılaştırmalı değerlendirme rehberindeki göstergelerden altı tanesi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; sulama oranının %7-94, yatırımın geri dönüşüm oranının %53-146, su ücreti toplama performansının %70-91, bakım masraflarının gelire oranının %4-104, birim alana düşen toplam işletme-bakım-yönetim masrafının 102.2-1 103.7 $ ha-1, birim alana düşen çalıştırılan personel sayısının 26.5-316.9 ha personel-1, su dağıtımında istihdam edilen her kişiye düşen toplam masrafın ise 2 013-11 996 $ kişi-1 değerleri arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the irrigation activities of 23 ground water irrigation cooperatives located in Aydın province were evaluated for years 2006-2017 by using various performance indicators. The main outcome of this study is to bring some recommendations to the organizations for establishing a better Management-Operation-Maintenance system in order to achieve higher irrigation performances. The irrigation ratio and six performance indicators chosen from comparative performance evaluation indicators were used in this study The main conclusions of this study are listed as follows; the irrigation ratio varied between 7-94%, cost recovery ratio varied between 53-146%, irrigation water fee collection performance varied between 70-91%, ratio of maintenance costs to total revenue varied between 4-104%, total MOM costs per unit area varied between 102.2- 1 103.7 $ ha-1, staff employment per irrigation area varied between 26.5-316.9 ha person-1, total costs per staff employed in irrigation area varied between 2 013-11 996 $ person-1.