Nitelikli yabancı işgücü göçü çekim politikaları ve Türkiye uygulaması
Attraction policies of high-skilled foreign labor force migration and Turkey's implementation
  1. Tez No: 606517
  2. Yazar: NECLA UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Nitelikli işgücü bir ülkenin kalkınmasında rol oynayan en önemli faktörlerden biridir. Özellikle son yıllarda yaşanan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerden sonra katma değerli ürünleri yaratacak nitelikli işgücünün önemi daha fazla artmıştır. Nitelikli işgücünün yapmış olduğu malların katma değeri daha fazla olmakta ve bu da ülkenin ekonomisini mukayeseli olarak daha ön plana çıkartmaktadır. Bunun önemini kavrayan ülkeler bu eksikliklerini kapatmak için son yıllarda bir yarış içine girmişlerdir. Bu eksikliklerini dışarıdan işgücü ithal ederek kapatma yoluna gitmişlerdir. Bu nedenle nitelikli yabancı işgücünü çekecek birçok politika ve düzenlemeyi hayata geçirmişlerdir. Türkiye de son yıllarda yaşadığı ekonomik büyüme sonucunda uluslararası göçten nasibini almış ve transit ülke olmaktan hedef ülke olma yoluna girmiştir. Türkiye de diğer ülkeler gibi nitelikli işgücünün öneminin farkında olarak, bu eksikliğini bir taraftan eğitim ve işgücü piyasasında uyguladığı politikalarla aşmaya çalışırken, bir taraftan da yetişmiş nitelikli yabancı işgücünü çekmek için politikalar uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada Dünya'daki ülkeler ile Türkiye'nin genel olarak nitelikli işgücünü çekmek adına uyguladığı politika ve uygulamalar incelendikten sonra, özellikle yüksek nitelikli göçmenlerin bir ülkeyi neden tercih ettiği ile ilgili endekslerin değerlendirmesi yapılıp uygulanan politikaların nitelikli işgücünü çekmede yeterli olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
HHigh-skilled labour force is one of the most important factors in the development of a country. Especially after the developments in the field of science and technology in recent years, the importance of high-skilled workers that will create value-added products has increased in importance. The added value of the goods produced by high-skilled labour force brings the economy of the country to the forefront in comparison. Realizing the importance of this, countries have entered into a race in recent years to cover these deficiencies. They have compensated their deficiencies by importing labor from outside. Therefore, they have implemented many policies and regulations to attract qualified foreign workforce. Turkey has taken its share of the economic growth experienced in recent years as a result of international migration and entered the path to becoming a destination country more than being a transit country. Turkey, being aware of the importance of skilled labor like other countries, is trying to overcome this lack by applying policies on education and labor market on one side and has started to implement policies to attract qualified foreign workforce on the other side. In this study, OECD countries and Turkey's policies and practices to attract high-skilled migrants are examined and also the question of why high-skilled migrants choose a country will be answered by examining and reviewing index ratings to better understand whether Turkey's policies for high-skilled migration is adequate or not.