Muhasebe hata ve hilelerinin Türk vergi mevzuatı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of accounting faults and frauds in terms of Turkish tax legislation
  1. Tez No: 606530
  2. Yazar: MERT CAN USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışma, muhasebe hata ve hilelerinin, Türk Vergi Mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu değerlendirme yapılırken de İstanbul'da ruhsatlı olarak faaliyetlerini yürüten muhasebe meslek mensuplarının bakış açılarını ortaya koyacak ve tezi sonuca ulaştıracak bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 21. yüzyılda dünya hızla değişirken, muhasebe sistemleri de buna uyum sağlamaktadır. Bu nedenle hata ve hilelerin çeşitleri, toplumdaki yapılış biçimleri de değişmektedir. Bu değişime, özellikle meslek mensuplarının görüş ve önerileri kapsamında, yasalar yoluyla önlemler alınması ihtiyacı doğmaktadır. Mevcut durumda, muhasebe hata ve hilelerine karşı mevzuatın aldığı önlemlerin neler olduğu ve bu önlemlerin yeterli olup olmadığı, araştırmanın aradığı cevaplardan bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The study is designed to evaluate accounting faults and frauds within the framework of Turkish Tax Legislation. While conducting this evaluation, a research was carried out to reveal the perspectives of the certified public accountants carrying out their activities in Istanbul and finalize the thesis. While the world is changing rapidly in the 21st century, accounting systems are adapting to this. Therefore, the types of faults and frauds, and the way they are done in society change. This change needs to be taken by law, especially within the scope of opinions and suggestions of professionals. At present, the measures taken by the legislation against accounting faults and frauds and whether these measures are sufficient is one of the answers sought by the research.