Cinsel istismar suçundan hüküm alan ergenlerin cinsel saldırgan davranışta bulunmalarını destekleyen bilişsel yapıların ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of cognitive structures and associated factors supporting sexual offensive behavior of adolescents charged with sexual abuse crime
- Tez No: 606747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Psikoloji, Forensic Medicine, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ergenlik biyo-psiko-sosyal gelişimin çok hızlı olduğu çocukluk ve yetişkinlik arasında gelişimsel zorlanmaların sıklıkla yaşandığı kaotik bir süreçtir. Cinselliğin yoğun olarak hissedilmeye başlandığı, cinselliğe karşı yoğun ilgi ve merakın oluştuğu ve cinsel dürtülerin kontrol edilmesinde güçlüklerin yaşandığı ergenlik dönemi cinsel suç davranışı açısından riskli bir dönemdir. Bu çalışmada ergenlik döneminde görülen cinsel suç davranışının ortaya çıkmasında hangi faktörlerin etkili olduğu araştırılmak istenmektedir. Bu amaçla cinsel suç nedeniyle hüküm giymiş ergenlerle geniş görüşmeler yapılarak çocuğun suç davranışında etkili olabileceği düşünülen çevresel, kültürel, bireysel ve bilişsel faktörler değerlendirilmiştir. Çalışma grubu cinsel suçtan hükümlü bulunan 15-17 yaş aralığında 50 erkek ergen ile herhangi bir suç kaydı olmayan 15-17 yaş aralığında 50 erkek ergenden oluşmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu, duygu düzenlemede güçlükler ölçeği, çocukluk çağı travma ölçeği, çocukluk narsisizm ölçeği ve ergenlerin erkeklik algısı ölçeği uygulanmıştır. Araştırma ve kontrol grupları arasında cinsellikle ilgili bilgileri edinme yaşı açısından anlamlı bir farklılık olmadığı, buna karşın hükümlü gruptaki ergenlerin arkadaşlarının suç geçmişi ve arkadaşları ile birlikte suç sayılabilecek riskli davranışta bulunma oranlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Hükümlülerin duygu düzenlemede güçlük ve çocukluk çağı travma skorlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu, ancak erkeklik algısı ve narsisizm skorları açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a chaotic process due to its accelerated development in terms of bio-psycho-social respects. Also in this period adolescents face with lots of developmental difficulties passing through childhood to adulthood. Adolescence in which sexuality is started to be deeply experienced, intense interest and curiosity toward sexuality occurs and sexual instincts are hardly controlled is a risky period regarding sexual crime behavior. The aim of the study is investigating the factors that cause sexual offending behavior in adolescence. To this end, comprehensive interviews were conducted with adolescents who are charged with sexual crimes. Additionally, environmental, cultural, individual and cognitive factors that might affect adolescent sexual offending were assessed. Study group consists of 50 male adolescents who are charged with sexual offending crime and 50 male adolescents who don't have any criminal history. All participants are between 15 and 17 ages. Participants were asked to complete the interview form and fulfill four scales, difficulties of emotional regulation, childhood trauma, childhood narcissism, and the adolescent masculinity ideology in relationships. It is found that there is no meaningful difference between study group and control group regarding age of learning information about sexuality, however groups are significantly different in terms of their friends' criminal history and engaging in risky behavior with their friends. In addition, study group has significantly higher scores on difficulties of emotional regulation and childhood trauma scales; on the contrary, it is not found significant differences between groups in terms of childhood narcissism and the adolescent masculinity ideology in relationships scales.