Hastaların hemşirelik bakımına katılım durumları ve hemşirelik bakımından duydukları memnuniyetin incelenmesi
Patient's involvement in nursing care and satisfaction with nursing care
  1. Tez No: 606749
  2. Yazar: MERVE TEMİZYÜREK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hemşirelik bakımına hasta katılımı,“hastanede yatarak hemşirelik bakım hizmeti alan hastaların hemşirelik bakımlarının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi süreçlerine dahil edilmesi”olarak tanımlanmıştır. Hemşirelik bakımına hasta katılımı beraberinde hemşirelik bakımından duyulan hasta memnuniyetini ve olumlu hasta çıktılarını getirmektedir. Bu araştırma, hastaların hemşirelik bakımına katılım durumları ve hemşirelik bakımından duydukları memnuniyetin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara'da bir eğitim araştırma hastanesinde dahili ve cerrahi kliniklerde en az iki gece yatarak hizmet alan 309 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hasta Katılımı Soru Formu ve Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 Windows paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”ve Bonferroni analizi kullanılmıştır. Hastaların 119'u (%38,5) şimdiki yatışta hemşirelik bakımına genellikle/ her zaman katıldığını belirtmiştir. Yaş, okuryazarlık durumu ve yaşanan yer hastaların hemşirelik bakımına katılım durumlarında istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmıştır (p0,05). Araştırma sonuçlarına göre; hastaneye yatarak hizmet alan hastaların hemşirelik bakımlarına katılımlarının arttırılmasına ve hemşirelik bakımından duyulan memnuniyetin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Patient involvement brings positive patient outcomes and affects satisfaction with nursing care. This study was conducted as a descriptive study in order to investigate the patient's involvement in nursing care and their satisfaction with nursing. In order to carry out the research, an education research hospital was selected in Ankara and 309 patients were hospitalized at least two nights. Data were collected through the Descriptive Information Form, Patient Involvement Question Form and Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale (NNCSS). The data obtained from the study were evaluated using SPSS 24.0 Windows package program. In the evaluation of the data; descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H and Bonferroni analysis were used. 119 (38.5%) of the patients stated that they attend / always attend to the current hospitalization according to nursing care. Age, literacy and place of residence made a statistically significant difference between the patients' participation in nursing care (p 0.05).According to research results; recommendations for the development of hospitalized patients increasing their participation in their care and satisfaction with nursing care.