İmam Mâtürîdî'de irâde ve meşîet
Devine will and wish at Imam Almaturidi
- Tez No: 606896
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KOCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mâtürîdî'de İrade ve Meşiet isimli bu çalışmada, Mâtürîdî'nin Kelam ilmi ile alakalı bir konu olan meşiet ve irade ile ilgili görüşleri incelenmektedir. Çalışma esnasında meşiet ve irade, bunların diğer kelam konuları ile ilişki ve birbirlerini etkileme boyutu ele alınmıştır. Konu araştırılırken Matürîdî'nin görüşleri, metodu, delilleri, meşiet ve irade konusundaki istidlal yöntemi temel alınmıştır. Zira Mâtürîdî kelamla ilgili meseleleri ortaya koyarken akli, nakli ve lügavi delilleri kullanmaktadır. Çalışmanın amacı Müellif'in meşiet ve irade konusundaki görüşlerine doğru bir şekilde ulaşmaktır. Sözü geçen Kelam konularının Allah'ın irâdesi ve ef'âli ile bağlantısının kurulması, kelami bir sonuca ve bütüncül bir kelam anlayışına ulaştıracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This research deals with the concept of“will and wish”on the part of the imam (Maturidi) on the part of the doctrinal, where this study examines the concept of (will and wish) and the doctrinal issues related to them, as well as the relation between (will and wish) and other ideological issues and the extent, influence and influence between (will and wish) On the one hand, and between these doctrinal issues, through the views of the Imam (Al-Maturidi) and his methodology, evidence and reasoning on the subject (will and wish), where he relied on the evidence of mental linguistic and linguistic and evidence, on his views of speech, and through an analytical method of doctrinal, To prove his views in this regard To reach an integrated verbal and verbal concept that has to do with the life and faith of the Muslim. The Muslim believes in it and applies it in his practical life.