From Cindirella to cinder: The posthuman reimagining of fairy tales in Marissa Meyer's lunar chronicles
Külkedisi'nden Cinder'a: Marissa Meyer'in Lunar Chronicles roman dizisinde masalları post insan kuramıyla yeniden hayal etmek
  1. Tez No: 606897
  2. Yazar: RASHEED GHASSAN ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması geleneksel peri masalı Külkedisi'nin ve onun Marissa Meyer'in masal ve bilim kurgu eserlerde kadının toplumsal cinsiyet meselelerine odaklanan Cinder the Lunar Chronicles başlıklı roman serisinde de görüldüğü gibi siberpunk bilim kurgu türündeki modern anlatımının söylemsel ve tarihsel bir analizini sunmaktadır. Geleneksel masal, genellikle bilim kurgu gibi diğer türlerden etkilendiği için kadın bedenini cinsiyetleştirmeye yönelik sosyal ve kültürel yapıları yeniden oluşturur. Çağdaş post insan eleştirel teorisinin, mevcut cinsiyet tartışmalarına katkıda bulunmak ve özellikle kadın ve siborg kadın bedeni hususunda geleneksel cinsiyet meselelerini tartışmak için önemli olduğu savunulmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, yüzlerce yıldır devam eden ve bugün hala aktif olan bir kadın figürü örneğinin ardındaki temel nedenleri ve sosyal yapıları araştırmak ve post insan eleştirel teorisi ile Donna Haraway tarafından ileri sürülen ve Anne Balsamo'nun siborg okumalarıyla geliştirilen siborg özneden yararlanarak geleneksel peri masalı Külkedisi'nin eleştirel bir okumasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
This study offers a discursive and historical analysis of the traditional fairy tale of Cinderella and its modern retelling in the cyberpunk sci-fi genre as seen in Marissa Meyer's Cinder the Lunar Chronicles novel series that focuses on the traditional gendering issue of the female in fairy tale and sci-fi works. The traditional fairy tale usually regenerates social and cultural constructions, mainly those on gendering the female body as influenced by other genres like sci-fi fiction. It is argued that contemporary Posthuman critical theory has been fundamental in contributing to current debates and negotiating the traditional gendering issue, particularly in regard to the female and female cyborg body. The principal objective of this study is to investigate the main reasons and social constructions behind a female image model that lasted for many centuries and is still active today and to criticizes the traditional fairy tale of Cinderella using posthuman critical theory. Taking advantage of the contemporary critical theory of the Posthuman, and the cyborg subject presented by Donna Haraway and promoted by Anne Balsamo readings on the cyborg, this work seeks to realize its objective.