Effective factors on choice behavior of shipping mode: A specific research about Afghanistan and India
Güney Asya'daki deniz taşımacılığı tipinin seçim davranışında etkili olan faktörler; Afganistan ve Hindistan hakkında özel bir araştırma
  1. Tez No: 606904
  2. Yazar: MOHAMMAD TAWFIQ FUSHANJI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşme, gelişmekte olan ülkelerin gelişmesine ve gelişmiş ülkelerin giderek daha fazla gelişmesine yardımcı olabilecek son on yılların en önemli fenomenlerinden biridir. Bunun için ülkelerin bölgelerinde ve ötesinde ticari ilişkilere sahip olmaları gerekir. Bu ticari ilişkiler, kullanılmakta olan nakliye yöntemlerinden çok etkilenebilir. Hindistan, Afganistan, Nepal, Butan, Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan ve Maldivler gibi Güney Asya ülkeleri arasında nakliye tipi seçim davranışını etkileyen faktörler bu çalışmanın konusudur. Özellikle Afganistan ile Hindistan arasında deniz taşımacılığı tipinin seçim davranışında etkili olan faktörler bu araştırmanın çalışma alanıdır. Bu çalışmada, nakliye hizmetinin fiyatı, zaman verimliliği, limanlar ve gümrükler, hasarların kaydı, malların türleri ve mesafe dahil olmak üzere altı faktörün Afganistan ile Hindistan arasındaki sevkiyat seçim davranışları üzerindeki etkisi test edilmektedir. Veriler 196 şirketten (Afganistan'dan 106 şirket ve Hindistan'dan 90 şirket) toplanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için varsayımları ile çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz, gönderim fiyatı ile gönderim madunun seçim davranışı olan bağımlı değişkenle zaman etkinliği arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, diğer dört bağımsız değişken, sevkiyat seçiminde davranış ile zayıf anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Analiz, tüm değişkenler arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Nakliye yollarının daha iyi yönetilmesi ve nakliye işleminde hem zaman hem de fiyat tasarrufu sağlayacak liman ve gümrük işlemlerinin teknolojik olarak yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization is one of the most important phenomenon into the last decades which can help the developing countries to be developed and the developed countries to improve more and more. For this sake the countries need to have trade relationships in their region and beyond. These trade relationships can be affected very significantly by shipping methods that are being used. In the current study the effect of six factors including, price of shipping service, time efficiency, Ports and customs, record of damages, Types of goods and distance are being tested on choice behavior of shipping between Afghanistan and India. The data have been collected from 196 companies (106 companies from Afghanistan and 90 companies from India). A multiple regression analysis with its assumptions have been done for understanding the relationship between the dependent and independent variables. The analysis state a moderate significant relationship between Price of shipping and time efficiency with dependent variable which is choice behavior of shipping mode. However, the other four independent variables have weak significant relationship with choice behavior of shipping. The analysis state a positive relationship among all variables. It is recommended to better manage the transit routes and technologize the ports and customs procedures which will cause saving both the time and prices of the shipping. Accordingly, this research is including five chapters, the first chapter is proposal of the research while the second is the literature review, the third chapter is research methodology, the fourth chapter is findings and analysis and finally the fifth chapter is suggestions and recommendations.