Causes of death in Turkey in terms of health institutions: Epidemiologic examination
Sağlık kurumları açısından Türkiye'deki ölüm nedenleri: Epidemiyolojik inceleme
  1. Tez No: 606920
  2. Yazar: İDRİS BEYAZİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de ölüm nedenleri, ölümlerin derlenmesi sürecinde 1931'den günümüze değin oldukça uzun tarihsel bir geçmişe sahiptir. Bu süreç boyunca başvurulan çeşitli çabalara rağmen, kapsamlı ve nitelikli bir sistem ancak 2009 yılından sonra Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) arasında yapılan işbirliği sonucunda kurulabilmiştir. Sistem -2013 yılında Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminin (MERNİS) sürece entegre edilmesiyle - Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) olarak adlandırılan elektronik ve dinamik bir sisteme dönüştürülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'de 2009 yılına kadar ölüm nedenlerinin tarihsel arka planı Dünyada ve Türkiye'de epidemiyolojik ve demografik geçiş öyküsü eşliğinde gözden geçirilmiş ve 2009'dan sonra Türkiye'de ölüm nedenleriyle ilgili yeni sistem ölüm bildirimden sorumlu sağlık kurumları açısından incelenmiştir. Bunu yapmak için, cinsiyet, yaş, daimi ikametgâh ve ölen kişinin ölüm nedeni gibi temel özellikler, ölüm olayını bildiren kurumlara göre analiz edilmiştir. Ayrıca, ölüm nedenlerine göre hastalık analizlerinde bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkları ayırt eden epidemiyolojik perspektif benimsenmiştir. Gelişmekte olan sağlık sistemlerinin etkisi ve dünyadaki ortalama yaşam beklentisinin iyileşmesiyle birlikte, bulaşıcı hastalıkların azalan etkisiyle ve yaşlanma olgusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Benzer bir şekilde, Türkiye'de ölümlere neden olan hastalıklar, 2000'li yıllara kadar bulaşıcı olmayan formlara doğru evrilmiştir. Ancak, son dönemlerde Türkiye'nin epidemiyolojik geçişi incelendiğinde, bulaşıcı hastalıkların yeni ortaya çıkan etkilerine rastlanmıştır. Özellikle, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri, diğerlerine kıyasla bulaşıcı hastalıkları bildirme konusunda ön plandadır. Bulaşıcı hastalıkların özellikle çocuk ve kadınlardaki etkisi daha belirgindir. Ayrıca, son dönemde coğrafyamızda yaşanan göç hareketlerinin de etkisiyle özellikle sınıra yakın doğu bölgelerimizde bulaşıcı hastalıkların daha büyük risk oluşturduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Causes of deaths (CoD) in Turkey has a long historical period in the compilation of death processes, beginning from 1931 until today. Despite various efforts in the process, a comprehensive and qualitative system could be established after 2009, by the Ministry of Health (MoH) and the Turkish Statistical Institute (TurkStat). The system has been evolved to an electronic and dynamic system in 2013, by the integration of the Central Civil Registration System (MERNİS) to the process, which is called Death Notification System (DNS). In this study, the historical background of the causes of deaths in Turkey until 2009 has been reviewed accompanying the epidemiologic and demographic transition history in the world and in Turkey. Furthermore, the new system on causes of deaths after 2009 has been examined by the health institutions which are responsible for issuing death certificates. To do this, basic characteristics such as sex, age, usual residence and cause of death of the deceased person were analysed by institutions which notify the death event. Also, the causes of death considered from the epidemiologic viewpoint were discriminated such infectious and non-infectious diseases, in the analysis. With the impact of developing health systems and the improvement of the average life expectancy in the world, we are faced with the decreasing effect of infectious diseases and the fact of aging. In a similar pattern, the diseases causing deaths in Turkey have been changed towards the non-communicable forms by the 2000s. But when the recent era of the epidemiological transition of Turkey was examined, a newly emerging effect of communicable diseases was determined. Particularly, private hospitals and university hospitals are in the foreground, notifying infectious diseases compared to the others. The effect of infectious diseases, especially on children and women, is more apparent. In addition, due to the recent migration movements in our region, it is considered that the infectious diseases constitute a greater risk particularly in the eastern regions near the border.