Lpg kontrol parametreleriyle performans ve emisyon değişimlerinin incelenmesi
Investigation of performance and emission changes with LPG control parameters
  1. Tez No: 606987
  2. Yazar: ERDEM HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İçten yanmalı motorlarda alternatif yakıt olarak kullanılan Lpg'nin performans ve emisyon üzerine etkileri, bu yakıtın benzine göre tercih edilmesindeki en önemli kıstaslardan olmaktadır. Bu çalışmada Lpg map ayarının performans ve Karbon emisyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 4 silindirli bir motor ile saha testleri yapılmış ve gerçek şarttaki veriler toplanmıştır. Daha sonra aynı motor ile deney düzeği hazırlanmıştır. Bu düzenek vasıtasıyla farklı Lpg map ayarlarının performans ve Karbon emisyonu üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The one of the most important criteria for choosing LPG which is used as an alternative fuel in internal combustion engines, compared to gasoline is performance and emissions. In this study, the effects of Lpg map setting on performance and carbon emission were investigated. For this purpose, field tests were performed with a 4-cylinder engine and the datas in the actual condition was collected. Then, with the same engine, the test set up was prepared. Through this set up, the effects of different Lpg map settings on performance and carbon emission were investigated.