Kanser tedavisi için kullanılan hipertermi yönteminin dokulara olan ısıl etkisinin tomografik görüntüler üzerinden 3-boyutlu modelleme ile incelenmesi
Investigation of thermal effect of hyperthermia method used for cancer treatment on tissues by using 3-d modelling on tomographic images
  1. Tez No: 607174
  2. Yazar: OKAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kanser tedavisinin etkinliğinin arttırılması için radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemlerle birlikte bir yardımcı tedavi olarak hipertermi uygulaması yaygınlaşmıştır. Mevcut hipertermi tekniklerinde, elektromanyetik dalga yayan anten ve/veya antenler, odağında ısıtılmak istenen doku kalacak şekilde konumlandırılabildiği gibi, kanserli veya tümörlü dokunun içine kadar sokulan bir prob sayesinde de dokunun ısıtılması sağlanabilmektedir. Ancak bu işlem sırasında dokuların sıcaklığının kaç dereceye ulaştığının takibi oldukça zordur. Bu çalışmada hipertermi işlemi simule edilmiş ve elektromanyetik ışımaya maruz tutulan dokuların bu ışıma sebebiyle meydana gelen sıcaklık değişimleri bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden oluşturulan 3 boyutlu benzetim modelleri üzerinden tespit edilebilir hale getirilmiştir. Bu sıcaklık değerlerinin frekansa, anten konfigürasyonuna, antenin çalışma gücüne ve çalışma süresine bağlı olarak değişimleri ve dağılımları incelenmiştir. Böylelikle hipertermi tedavisi için gerekli parametrelerin hesaplanabileceği ve tedavi öncesinde planlamanın bu parametreler ışığında daha gerçekçi ve daha faydalı şekilde yapılabileceği bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, hyperthermia practice has become widespread as an adjunct therapy with methods such as radiotherapy and chemotherapy in order to increase the effectiveness of cancer treatment. In existing hyperthermia techniques, the electromagnetic wave emitting antenna and / or antennas can be positioned in the tissue to be heated in the center, or can be heated by a probe inserted into the cancerous or tumorous tissue. However, the degree to which the temperature of the tissues reaches this stage during the process is very difficult, for the tissues inside. In this study, hyperthermia process was simulated and temperature changes of tissues exposed to electromagnetic radiation due to this radiation can be made detectable by 3D simulation models generated from computed tomography (CT) images. Variations and distributions of these temperature values depending on frequency, antenna configuration, antenna operating power and operating time were investigated. Thus, a study was performed in which the necessary parameters for the treatment of hyperthermia can be calculated and planning before the treatment can be performed in a more realistic and more beneficial manner in the light of these parameters.