Silifke (Mersin) yöresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in silifke (Mersin) region
- Tez No: 607274
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA, DR. YASİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Silifke (Mersin) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2017-2019 yılları arasında düzenli olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 407 makromantar örneği toplanmıştır. Örneklerin morfolojik ve ekolojik özellikleri not edilerek doğal ortamlarında fotoğraflanmıştır. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 7 sınıf, 18 takım, 48 familya ve 89 cinse ait 122 tür belirlenmiştir. Belirlenen türlerden 31 tanesi Ascomycota, 91 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Tespit edilen taksonlardan Stamnaria americana Massee & Morgan (Calloriaceae-Ascomycota), Peziza boltonii Quél. (Pezizaceae-Ascomycota) ve Cryptomarasmius minutus (Peck) T.S. Jenkinson & Desjardin (Physalacriaceae-Basidiomycota) Türkiye için yeni kayıttır. Stamnaria Fuckel cins düzeyinde yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Silifke (Mersin) district. 407 macrofungi samples were collected during periodical field trips between 2017-2019. Morphological and ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples are transferred to the lab and they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 122 taxa belonging to 7 classis, 18 orders, 48 families and 89 genera were determined. Thirty one of them belong to Ascomycota and ninety one belong to Basidiomycota. Three, Stamnaria americana Massee & Morgan (Calloriaceae-Ascomycota), Peziza boltonii Quél. (Pezizaceae-Ascomycota) and Cryptomarasmius minutus (Peck) T.S. Jenkinson & Desjardin (Physalacriaceae-Basidiomycota) of the determined taxa are new records for Turkey. Stamnaria Fuckel is new record at genus level.