Bankaların sermaye yeterliliği hesaplamalarında operasyonel risk ve Türkiye'deki bankaların operasyonel riske bakışı
Operational risk in the calculation of capital adequacy of banks and the assessment of operational risk by banks in Turkey
- Tez No: 607400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bankaların maruz kaldığı operasyonel risk, en genel tanımı ile yetersiz ve başarılı olmayan içsel süreçlerden, bilgi işlem sistemleri ve personelden ya da dışsal faktörlerden kaynaklanan, doğrudan veya dolaylı zarar olasılığıdır. Operasyonel kaybı ortaya çıkaran sebeplere baktığımız zaman ise personel, sistem ve teknoloji, dış kaynaklı olaylar, yasal durumlar ve organizasyonlardan kaynaklanan riskler karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı operasyonel riskin rakamlara dökülebilmesinin çok zor olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Yeterliliği düşük ve hatalı işlemler, sistemsel alt yapılar ve kişilerden veya dışsal faktörlerden kaynaklanan zarar olasılığı olarak tanımlanan operasyonel riskin yönetimindeki en önemli kısım bu risk türünün doğru bir şekilde tanımlanması ve ölçülmesidir. Operasyonel riskle ilgili zarar olasılığının tahminin ve zararın gerçekleşme ihtimalinin tespitinin zor olmasından bu risk türünün tamamı nicelleştirilememekte ve bu nedenle kesin olarak ölçümü de mümkün olmamaktadır. Bankalar, risk kaynakları bazında maruz kaldıkları operasyonel riskleri kurumsallaşma ve gerekli tedbirleri alma yoluna giderek, bu risklerin ne şekilde yönetilebileceği ile risk yönetim sistemlerinin yapısının tanımlanmasına ve analizine dönük yöntemler geliştirerek ve kurumsal farkındalık oluşturarak olası maddi kayıpların önüne geçebilirler. Teknolojinin iş süreçlerinde kullanılması, personelin eğitilmesi ve kurumsal yönetim ilkelerinin hayata geçirilmesi ile operasyonel risklerin önüne geçilmiş olunacaktır. Türk Bankacılık Sektöründeki bankalar, özellikle 21. yüz yılın başından itibaren geçirdikleri evrim sayesinde ülkenin en kurumsal şirketleri haline gelmiştir. Gerek uluslararası sermayedarların ülkemizde banka sahibi olmaları gerekse de ülkemizin küresel sermaye ağındaki önemli yerine bağlı olarak ileri düzeydeki düzenlenmelerin yürürlüğe girmesi ile birlikte bankacılık sektörü ekonomimizin en önemli aktörü haline gelmiştir. Bankacılık sektörü, uluslararası düzenlemelere uyum sağlamada önemli aşamalar kaydetse de operasyonel riskin farkındalığı, ölçümü ve yönetimi konusunda hala alınancak yolları olduğu gözlemlenmektedir
Özet (Çeviri)
Operational risk, which is exposer to banks, mean of loss due to system breakdowns, employee fraud or misconduct, errors in models or natural or man-made catastrophes, among other risks. It may also include the risk of loss due to the incomplete or incorrect documentation of trades. We can signify that is really hard to figure operational risk out; because, if we look the cause of operational risk we can see that staff system and technology out source fact legal condition and the last thing is organization. The most critical section in management of operational risk, defined as loss risk which is resulted from insufficient and faulty processes, systems and people or external events; is determination and measurement of this risk. Because of difficulties in estimation of potential loss and in determining the probability of occurrence of loss, whole of this risk type can't be digitized, hence measurement of this risk can't be done exactly. Banks can prevent possible monetary loses by institutionalization and taking necessary measures against the operational risks being exposed on the based of risk sources. They also succeed that by developing new procedures about how to control and/or manage these risks and about determining and evaluating risk management systems. Using technology in business, educating the personnel and implementing institutional management principles prevent from operational risks. The banks in Turkey have become the most corporate companies of the country through the evolution they have had since the beginning of the 21st century. The banking sector has become the most important actor of our economy with the fact that both international capitalists have a bank in our country and the advanced regulations have become effective due to the important place of our country in the global capital network. Although the banking sector has made significant progress in adapting to the international regulations, it is still observed that there are still ways to take on the operational risk awareness, measurement and management