Akut fetal distres nedeniyle operatif doğum yaptırılan hastaların fetal monitorizasyon ile fetal umblikal arter kan gazı, apgar skorunun korelasyonun değerlendirilmesi
Operative delivery due to acute fetal distressevaluation of corelation of fetal monitorization and fetal umblycal artery blood gas and apgar score
  1. Tez No: 607435
  2. Yazar: AYLİN ORHANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇETİNKAYA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada doğum eylemi sırasında kardiyotokogram trasesi değerlendirilerek normal trase ile doğumu gerçekleşen ve akut fetal distres nedeni ile operatif doğum yaptırılan hastaların yenidoğan umblikal kord kan gazlarının ve APGAR skorlarının eylem esnasındaki traseleri ile korelasyonunun değerlendirerek, kardiyotokogram traselerinin akut fetal distres kararını vermekte ne kadar güvenilir olduğunun ortaya koyulması amaçlandı. Prospektif olarak planan çalışma kapsamında 1 Ocak 2017 – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde doğum yapan hastaların bilgileri hasta dosyaları ve hastane otomasyon sistemi kullanılarak kayıt altına alındı. Kayıt altına alınan 1100 hastadan 596 tanesi çalışma kriterlerine uyum sağladığı için araştırmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların; demografik verileri, obstetrik bilgileri, doğum şeklilleri ve doğum salonunda alınan yenidoğana ait doğum ağırlığı, umblikal kord pH değeri, 1.dk APGAR skoru, 5.dk APGAR skoru, 10.dk APGAR skoru gibi bilgileri yatışlarından doğum yaptıkları zamana dek kayıt altına alındı. Bununla birlikte doğum haftası ve doğum ağırlığı bilgileri kullanılarak doğum kilo persantilleri hesaplandı. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS 23.0 for Windows bilgisayar programı ile t-test, ANOVA, ki-kare ve lojistik regresyon analizleri ile yapıldı. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre paritedeki 1 birimlik artış Akut fetal distres (AFD) riskini %61 azaltmaktadır. Doğum haftasındaki 1 haftalık artış AFD riskini 1.4 kat arttırmaktadır. Doğum ağırlığındaki 1 gramlık artış AFD riskini %1 azaltmaktadır. Kronik hipertansiyon varlığı AFD riskini 3.23 kat arttırmaktadır. Pregestasyonel diyabetes mellitus varlığı fetal umblikal arter pH değerinin 7.20 altında olması riskini 11.71 kat arttırmaktadır. Preeklampsi varlığı fetal umblikal arter pH değerinin 7.20 altında olması riskini 5.14 kat arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, cardiotocogram tracing was evaluated during delivery, and the correlation of neonatal umbilical cord blood gases and APGAR scores with traces during labor was evaluated in patients who were delivered by normal cardiotocogram trace and who underwent operative delivery due to acute fetal distress and it was aimed to determine how reliable cardiotocogram traces are used to make acute fetal distress decision. Within the scope of the prospective study, the data of the patients who gave birth in the Obstetrics and Gynecology Department of Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital between January 1, 2017 and October 31, 2018 were recorded using patient files and hospital automation system. 596 out of 1100 registered patients were included in the study because they met the study criteria. Demographic data, obstetric information, delivery methods and birth weight of the newborn taken in the delivery room, pH value of umbilical cord, APGAR score of 1 minute, APGAR score of 5 minutes, APGAR score of 10 minutes were recorded from hospitalization to delivery time of the patients included in the study. Statistical analysis of the data was performed by SPSS 23.0 for Windows computer program, t-test, ANOVA, chi-square and logistic regression analyzes. According to the findings of the study, a 1-unit increase in parity reduces the risk of acute fetal distress (AFD) by 61%. A 1-week increase in delivery week increases the risk of AFD by 1.4 times. A 1 gram increase in birth weight reduces the risk of AFD by 1%. The presence of chronic hypertension increases the risk of AFD by 3.23 times. Presence of pregestational diabetes mellitus increases the risk of fetal umbilical artery pH to be below 7.20 by 11.71 times. Presence of preeclampsia increases the risk of fetal umbilical artery pH being below to be 7.20 by 5.14 times.