Ortaokul öğrencilerinin yüzme-batma hakkındaki kavram yanılgıları
Secondary school students' misconceptions about sink-float
  1. Tez No: 607436
  2. Yazar: ESRA SOYYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin yüzme-batma hakkındaki kavram yanılgılarının karma yöntem kullanılarak saptanmasıdır. Araştırmaya katılan öğrenciler iki grupta ele alınmıştır. Birinci gruptaki öğrencilerden araştırmanın nicel kısmı için veriler toplanmıştır. Bu katılımcılar Ankara'da bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 5., 6., 7. ve 8. sınıflardan toplam 234 ortaokul öğrencisidir. İkinci gruptaki öğrencilerden nitel kısım için veriler toplanmıştır. Bu katılımcılar ise nicel kısma katılan öğrenciler arasından seçilen 8 öğrencidir. Nicel kısımda tarama modeli, nitel kısımda ise durum çalışması kullanılmıştır. Veriler toplanırken araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan Yüzme-Batma Kavram Yanılgısı Belirleme Testi (YBKYBT) uygulanmıştır. Verilerin analizinde, MS Excel programı kullanılarak frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır. SPSS 22 ile de güvenirlik belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin yüzme-batma ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarını bir de yüzme-batma düzenekleri ile tespit etmek ve derinlemesine incelemek için öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin yüzme-batma hakkındaki kavram yanılgıları belirlenmiştir. Öğrencilerin çok sayıda kavram yanılgısına sahip olduğu ve kavramları birbirine karıştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmelerde ise öğrencilerin kavram yanılgıları derinlemesine incelenmiştir. Bazı farklılıklar görülmesine rağmen nitel ve nicel veriler arasında uyum görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the misconceptions of middle school students about floating-sinking by employing mixed methods research. The students who participated in the study can be considered in two groups. The qualitative data were collected from the first group of students. These participants consisted of 234 middle school students from 5th, 6th, 7th and 8th grades attending a public school in Ankara. The qualitative data were collected from the students in the second group. These participants were 8 students selected from the ones in the quantitative part. The survey model was used in the quantitative part and case study method was used in the qualitative part. While collecting the data, the Floating-Sinking Misconception Diagnostic Test (FSMDT), which consists of open-ended questions developed by the researcher, was administered. In the analysis of the data, frequency and percentages were calculated by using the MS Excel software. Reliability is determined by Spss 22 as well. Semi-structured interviews were conducted with students in order to detect and deeply examine the misconceptions they had about floating-sinking with corresponding experimental apparatus. Content analysis was used in the analysis of semi-structured interview data. In this research, students' misconceptions about floating and sinking were determined. It was concluded that the students had many misconceptions and confusion of the concepts. In the interviews, students' misconceptions were examined in depth. Despite some differences, the qualitative data were in agreement with the quantitative data.