Ortaokul öğretmen ve öğrencilerinin uzaktan eğitimle işlenen Türkçe derslerine yönelik görüşleri
Opinions of secondary school teachers and students on Turkish courses taught through distance education
- Tez No: 768170
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada Covid-19 salgını sürecinde uzaktan eğitimle işlenen Türkçe derslerine ilişkin Türkçe dersi öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin Türkçe uzaktan eğitim derslerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak için anket yöntemine başvurulmuştur. Oluşturulan anket formunda“Ortaokul Öğrencileri Uzaktan Eğitim Algıları Ölçeği”,“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitime İlişkin Görüşlerini Belirleme Ölçeği”ve demografik sorular yer almaktadır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini Batman il merkezindeki ortaokullarda çalışmakta olan 206 Türkçe öğretmeni ve bu okullarda eğitim gören 400 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri özelinde cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin lehine anlamlı bir farklılık bulunduğu, öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerinin medeni durumlarına göre bekâr öğretmenler lehine olduğu, öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerinin eğitim seviyesine göre ise lisans mezunu öğretmenler lehine gerçekleştiği, ayrıca öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerinin mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin uzaktan eğitim algılarının ebeveyn durumlarına göre farklılığı incelenmiş; öğrencilerin uzaktan eğitim algılarının ilkokul mezunu annelere sahip öğrenciler lehine gerçekleştiği, öğrencilerin babalarının eğitim durumuna göre ise farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitim algılarının çalışma odası olup olmama durumuna göre ise farklılaşmadığı, uzaktan eğitim yerine yüz yüze eğitimi tercih ettiği, yüz yüze eğitimi uzaktan eğitime göre daha yararlı bulduğu; EBA/TV'de işlenen derslerin öğrencilerin seviyelerine uygun olduğu, EBA/TV uygulamasının tek başına yeterli olmadığı ayrıca öğrencilerin EBA/TV derslerinde kendi ders öğretmenlerini istediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the views of Turkish lesson teachers and secondary school students, regarding Turkish lessons taught through distance education during the Covid-19 epidemic, have been examined. Cross-sectional scanning design, one of the quantitative research methods, has been used in the research. Questionnaire method has been applied to collect research data. Demographic questions,“Middle School Students' Perceptions of Distance Education Scale”and“Scale for Determining Teachers' Views on Distance Education”take place in the questionnaire form. The population and sample of the study consist of 206 Turkish teachers working in secondary schools in the city center of Batman, and 400 secondary school students studying in these schools. According to the findings obtained in the research, specific to teachers' opinions on distance education according to gender variable, it has been found that there has been a significant difference in favor of female teachers, that teachers' opinions on distance education, according to their marital status, have been in favor of single teachers, that teachers' opinions on distance education as to their level of education have been in favor of teachers with bachelor's degree, and that teachers' opinions on distance education did not differ according to professional seniority variable. Whether the students' perceptions of distance education differed according to the educational status of their parents has been tested. According to the results of the research, it has been found out that the perceptions of distance education have been in favor of the students who have primary school graduate mothers. In addition, it was concluded that students' perceptions of distance education did not differ according to their fathers' educational status. Once again, as another result of the research, it has been found out that the distance education perceptions of the students did not differ according to whether they have a study room or not. It has been concluded that students prefer face-to-face education instead of distance education, that face-to-face education is more useful than distance education, that the courses given are appropriate for the students' levels, that the EBA / TV application alone is not enough, and that students want their own course teachers in EBA / TV courses.