Yoksullukla mücadele kapsamında Türkiye'de ki sosyal yardım uygulamaları: Ardahan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı örneği
Context combating poverty outreach practices in Turkey: Ardahanocial Assistance and Solidarity Foundation case
  1. Tez No: 607468
  2. Yazar: ADEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanların temel gereksinimlerini karşılayabilme olanağından yoksun ve asgari yaşam standartlarından mahrum olmaları şeklinde tanımlanabilen yoksulluk insanlığın en eski sorunlarından biridir. Tarihin her döneminde var olmuştur. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler ile geri kalmış tüm ülkeleri içine alan küresel bir boyut kazanmıştır. Yoksulluğun insani ve toplumsal bir sorun olması nedeniyle devletler çeşitli politikalar geliştirmekte ve buna dönük örgütsel yapılar oluşturmaktadır. Türkiye'de de Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren yoksullukla mücadelede çeşitli politikalar uygulanmıştır. Fakat bu kapsamda ilk örgütsel yapıya Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'nun kabulünden sonra Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın kurulmasıyla kavuşmuştur. Bu çalışmada öncelikle yoksulluk problemi genel hatlarıyla anlatılmaya çalışılmış, yoksullukla mücadelede sosyal devlet politikası kapsamında Türkiye genelinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün, özelde Ardahan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının kurumsal katkısı, yapısı, işleyişi ve uygulanan hizmetler hakkında araştırmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the oldest problems of humanity, which can be defined as lack of the ability to meet the basic needs of people and deprive them of minimum living standards. It has existed in every period of history. However, in the current period, it has gained a global dimension that includes both developed and developing countries and all backward countries. As poverty is a human and social problem, states develop various policies and form organizational structures. Various policies for poverty alleviation was implemented in Turkey since the establishment of the Republic. However, the first organizational structure was achieved by the General Directorate of Social Assistance and the Social Assistance and Solidarity Foundations in each province and district after the adoption of the Law on the Promotion of Social Assistance and Solidarity. This study attempted to describe with the first poverty problems outlined in the general fight against poverty in the social state policy of Turkey under the Social Assistance and Solidarity General Directorate, in particular Ardahan corporate contributions to the Social Assistance and Solidarity Foundation, structure, research on the functioning and implementation services are presented.