İşsizlik histerisinin geçerliliği: Türkiye üzerine bir uygulama
The validity of unployment histeresis: An application on Turkey
- Tez No: 607526
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ DULUPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de işsizlik olgusunun zaman içinde kalıcılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda işsizlik oranı serisi hem geleneksel birim kök testleri aracılığıyla hem de yapısal kırılmaları dikkate alan birim kök testleri aracılığıyla analiz edilmektedir. Bu sayede meydana gelen yapısal kırılmaların işsizliğin dinamiklerini ne derece etkilediği ortaya konmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de 2005-Ocak/2019-Nisan dönemi için işsizlik oranı verisi kullanılmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre hem geleneksel hem de yapısal kırılmaları dikkate alan birim kök testleri sonuçlarına göre Türkiye'de işsizlik histerisi yaklaşımı geçerlidir. Yani işsizlik üzerinde şoklar kalıcıdır. İşsizlik üzerinde bu yapının düzeltilebilmesi için emek piyasalarının daha esnek hale getirilmesi ve Çalışma ve İş kurumlarının daha aktif bir şekilde kullanılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is permanence effects in unemployment phenomenon in Turkey. In this context, the unemployment rate series are analyzed through both traditional unit root tests and the unit root tests that take into account structural breaks. Thus, the extent to which structural breaks affect the dynamics of unemployment is demonstrated. Therefore, the unemployment rate data which belongs to Turkey is used for the period January 2005 / April 2019. Findings of the study Show that unemployment hysteresis approach is valid in Turkey according to the both conventional unit root tests and the unit root tests that take into account structural breaks. That means the shocks on unemployment are permanent. In order to correct this structure on unemployment, labor markets should be designed more flexible and it is recommended that employment agancies should be used more actively.