Building transnational social space through remittance sending: The case of Bahadın Town
Göçmen döviz gönderileriyle ulus-ötesi toplumsal mekan inşası: Bahadın Kasabası örneği
- Tez No: 607605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Göçmen döviz gönderileri, ulusötesi göçmenlerin ulus-ötesi etkileşimlerini sürdürmenin en şeffaf yollarından biridir. Özellikle kırsal bölgelerde, ulus-ötesiliğin, toplumsal düzeyde görünürlülüğü açısından önemli bir gösterge haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu tez, Orta Anadolunun uzak bir köşesinde bulunan Bahadın adında küçük bir kasaba üzerine odaklanmakta ve Bahadındaki ulusötesiliğin göçmen etkileşimleri yoluyla toplumsal düzeye nasıl yerleştirildiğini anlamaya çalışmaktadır. Ulus-ötesiliğin, toplumsal düzeyde izlenmesi için, farklı ulusötesi temsilcilerin farklı gönderi pratikleri ve bunların hane halkı ve topluluk düzeyindeki etkileri incelenmektedir. Bu çalışma, 2015 ve 2018 yılları arasında Bahadın kasabasında ulus-ötesi etkileşimler hakkında nitel analizler yapan etnografik alan araştırması olarak yapılmıştır. Veriler, hazırlık aşamasında 60-70 kişiyle yapılandırılmamış mülakat; 19 kişiyle derinlemesine görüşme;katılımcı gözlem, belge ve sosyal medya analizi yöntemleriyle toplanmıştır. Bahadın vakasındaki ampirik bulgulara dayanarak, göçmen döviz gönderileri farklı temsilciler tarafından aktarılan, aile gönderileri ve kollektif gönderiler olarak kategorize edilmiştir. İlk gönderi türü, göçmenlerin ailelerine, akrabalarına veya arkadaşlarına para veya mal aktarımıyla gerçekleşmektedir. İkinci tür gönderi, bireylerin, hayırsever motivasyonları ve Hemşehri Dernekleri aracılığıyla toplumun yararı için kullanılan kolektif gönderi türüdür. Bu temsilciler arasında, Bahadın Hemşehri Dernekleri, bu aktarımların kurumsallaşmasında ve toplumun gelişim sürecinde en önemli rolü üstlenmektedir. Özetle, araştırma sonuçlarına göre, bu farklı türlerinin türlerinin ardındaki amaç, işlev ve motivasyonlar, Bahadın kasabasında çeşitlilik göstermesine rağmen, toplumun gelişiminde hepsinin önemli roller üstlendiği ve Bahadın kasabasını Orta Anadoluda ulus-ötesi bir merkeze dönüştürdüğü açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Remittance practices are one of the most transparent ways of sustaining cross border engagements of transnational migrants. Especially in rural regions, it has become an important indicator for visibility of transnationality on societal level. In this context, this thesis focuses on a small town named as Bahadın, located at a remote corner of Central Anatolia and tries to understand how transnationality is embedded on societal level through migrant interactions in Bahadın. In order to track transnationality on societal level, different remittance practices of different transnational agents and their impacts on household and community level are analyzed. This study was conducted as ethnographic field research between 2015 and 2018, which adopts qualitative analysis about transnational interactions in Bahadın town. The data have been collected through combination of unstructured interviews with 60-70 people as pre-liminary phase; in-depth interviews with 19 people;participant observation, document and social media analysis. Based on empirical findings in Bahadın case, migrant remittances are categorized as family remittances and collective remittances, which are raised by different agents. The first type of remittance is practicing as family remittance which migrants sent money or goods to family, kins, friends and relatives. The second type of remittance is practicing as collective remittances raised by individuals through philanthropic motivations and Hometown Associations (HTAs) of Bahadın for the benefit of the community. Among these agents, HTAs of Bahadın take the most important roles on institutionalization of remittances and community development process. The research results indicate that although the purposes, functions and motivations behind these different types of remittance show variety in Bahadın town, it is clearly seen that all of them take important roles on development of community and turn Bahadın town into a transnational hub in Central Anatolia.