Güvenilir bir kaynak olarak influencerların marka güveni ve marka satın alma niyetine etkisindeki sponsorluk beyanının moderatör rolü
The moderator role of sponsorship disclosure on the effect of source credibility of influencers on brand trust and purchase intention
  1. Tez No: 607639
  2. Yazar: MELIS SHAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, İnfluencer kullanımının marka güveni ve marka satın alma niyetine etkisinde sponsorsuz ve sponsorlu paylaşımların moderatör (düzenleyici) etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın teorik çerçevesi, üç ana boyuta dayanan ünlü kullanımı ölçeği (güvenilirlik, çekicilik ve uzmanlık), marka güveni ölçeği, satın alma ölçeği ile desteklenmektedir. Sonuçta genel olarak influencer paylaşımlarındaki sponsorluluk beyanının alma niyeti ve marka güveni üzerinde moderatör (düzenleyici) etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to assess influencer endorsement on brand trust and purchase intention taking into consideration the moderation effect of whether the post discloses sponsorship or not. The theoretical framework of this study is supported with celebrity endorsement scale, which is based upon three main dimensions; trustworthiness, attractiveness, and expertise, brand trust and purchase intention scales. As a result, it has been determined that the use of sponsorship disclosure of İnfluencers' posts have a moderation effect on brand trust an purchase intention. Also it was found that there is a statistically significant relationship between purchase intention and brand trust.