Lâmi'î Çelebi divanından seçilen gazellerin şerhi
The explanation of gazelles from Lâmi'î Çelebi's divan
- Tez No: 607640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalında hazırlanmış bir yüksek lisans tezidir. Dört ana bölüme ayrılmaktadır. Lâmi'î Çelebi divanından seçilen gazellerin belli bir usulle şerhini ihtiva etmektedir. Lâmi'î Çelebi'nin yaşadığı asır, şairin hayatı, divanı ve gazelleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Böylece şairin poetikasını etkileyen unsurlar tanınmaya çalışılmıştır. Lâmi'î Çelebi divanından seçilen gazeller, tasavvufî yönden şerh edilmiştir. Şerhte, devrin edebî anlayışı, sosyal yapısı, klasik Türk şiirinin geleneksel motifleri, dinî ve felsefî alt yapısı gibi etkenlerden yararlanılmıştır. Bu çalışma, Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalında hazırlanmış bir yüksek lisans tezidir. Dört ana bölüme ayrılmaktadır. Lâmi'î Çelebi divanından seçilen gazellerin belli bir usulle şerhini ihtiva etmektedir. Lâmi'î Çelebi'nin yaşadığı asır, şairin hayatı, divanı ve gazelleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Böylece şairin poetikasını etkileyen unsurlar tanınmaya çalışılmıştır. Lâmi'î Çelebi divanından seçilen gazeller, tasavvufî yönden şerh edilmiştir. Şerhte, devrin edebî anlayışı, sosyal yapısı, klasik Türk şiirinin geleneksel motifleri, dinî ve felsefî alt yapısı gibi etkenlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a master thesis from Department of Turkish-Islamic Literature. It consists of four main sections.It includes the explanations of gazelles which are chosen from Lâmi'î Çelebi's divan with a particular method. In this thesis there is information about the century of which Lâmi'î Çelebi lived,life of the poet,divan and gazelles of him.So, it aims to find out the factors that affects his poetic functions. Gazelles which are chosen from Lâmi'î Çelebi divan are explained in a sufistic way.Literary approach of the period,social structure,patterns of traditional Turkish poetry, religious and philosophical background of the period are used while explaining the gazelles. This study is a master thesis from Department of Turkish-Islamic Literature. It consists of four main sections.It includes the explanations of gazelles which are chosen from Lâmi'î Çelebi's divan with a particular method. In this thesis there is information about the century of which Lâmi'î Çelebi lived,life of the poet,divan and gazelles of him.So, it aims to find out the factors that affects his poetic functions. Gazelles which are chosen from Lâmi'î Çelebi divan are explained in a sufistic way.Literary approach of the period,social structure,patterns of traditional Turkish poetry, religious and philosophical background of the period are used while explaining the gazelles.