Tonsillektomi operasyonu geçirecek pediatrik hastalarda endotrakeal tüp yerinin baş pozisyonuyla değişiminin ve uygun tüp boyutunun ultrasonografiyle değerlendirilmesi
The evaluation of the changes in thelocation of endotracheal tube according to head position and determine the appropriate endotracheal tube size by ultrasonography in pediatric patients undergoing tonsillectomy
- Tez No: 607651
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç:Çalışmamızda, tonsillektomi cerrahisi geçirecek pediatrik hastalarda USG kullanarak uygun çap ve derinlikte ETT tespiti ve sonuçların formül ile hesaplanan ve kullanılan tüp boyutları ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Ayrıca, hastalara baş pozisyonu verildikten sonra ETT yerinin USG ile doğrulanması ve yaşa göre hesaplanan tüp derinliği ile karşılaştırılması planlanmıştır. Yöntem:Çalışmaya, Ekim 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında elektif tonsillektomi operasyonu için genel anestezi altındaendotrakeal entübasyon uygulanan 90 çocuk hasta dahil edildi. Entübasyon öncesi hastaların boyun USG ile krikoid kıkırdak seviyesinde subglottik çap ölçümleri yapıldı. USG ölçümüne, yaşa göre hesaplanan ve klinisyene göre belirlenen ETT numaraları kaydedildi. USG eşliğinde, yaşa göre hesaplanan tüp derinliğine göre ETT yerleştirildi, USG ile kontrol edilerek uygun pozisyona getirilip tespit edildi.Cerrah tarafından hastaya baş pozisyonu verildikten sonra ETT'nin yerinin ventilasyon için uygunluğu USG ile tekrar kontrol edildi ve en son derinlik seviyesi kayıt altına alındı. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 90 hastanın (42 kız, 48 erkek) yaş ortalaması 7.4±2.3yıl olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to determine the appropriate size and dept of ETT using USG in pediatric patients undergoing tonsillectomy and to compare the results with the tube sizes calculated with the formula and with the used tube sizes. In addition, it was planned to confirm the ETT placement by USG after the head position was given to the patients and to compare the tube depth calculated according to age. Methods:Ninety children who underwent endotracheal intubation for elective tonsillectomy undergeneral anesthesia between October 2018 and April 2019 were included in the study. Subglottic diameter measurements at cricoid cartilage level were performed by neck USG before intubation. ETT numbers calculated by USG measurement and age-based formulaand usedETT numbers were recorded. ETT was placed according to the tube depth calculated with the age-based formulaand appropriate ETT dept controlled by USG. After the head position was given by surgean, the location of ETT was checked by USG and the final depth level was recorded which provided the best ventilation. Results:The mean age of 90 patients (42 female, 48 male) was 7.4±2.3 years.