Karanfil yağı ve Fenoksiethanol'ün zebra çiklit (Amatitlania nigrofasciata) ile mücevher çiklit (Hemichromis guttatus) balıklarında anestezik etkisinin belirlenmesi
Determination of anesthetic effect of clove oil and phenoxyethanol in zebra chiclid (Amatitlania nigrofasciata) and jewel chiclid fish (Hemichromis guttatus)
  1. Tez No: 607736
  2. Yazar: FÜLAY BOZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ALİYE HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mücevher Çiklit (Hemichromis guttatus) ve Zebra Çiklit Balıkları (Amatitlania nigrofasciata) akvaryum sektöründe ticari açıdan önemli bir yere saliptir. Bu nedenle üretimindeki manipülasyonlar ve uzak mesafelere canlı taşınması esnasında stresin azaltılması önemli bir konudur. Bu amaçla bu çalışmada çiklit ailesine ait bu iki türün iki farklı anestezik madde olan karanfil yağı ve fenoksiethanole verdikleri tepkiler araştırılmıştır. Balıklara uygulanabilecek kısa sürede bayıltıp yine kısa sürede ayılmasını sağlayan en uygun dozu belirlemek amacıyla her iki anestezik için farklı dozları üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada ortalama ağırlı 0,65.gr olan mücevher çiklit ile 0,71gr olan zebra çiklit kullanılmıştır. Kullanılan dozlardan 2ml/l olan karanfil yağı 5 dakika ile en kısa sürede bayıltma ve ayıltma sağlarken, 1 m/l dozundaki fenoksiethanol anesteziği 4 dakika ile bu alanda çalışacak olanlara önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Jewel Cichlid (Hemichromis guttatus) and Zebra Cichlid Fish (Amatitlania nigrofasciatum) are commercially important in the aquarium industry. Therefore, manipulations in production and reducing stress during live transport to long distances are an important issue. For this purpose, in this study, the reactions of these two species belonging to cichlid family to two different anesthetic agents, clove oil and phenoxyethanol, were investigated. Different doses for both anesthetics have been studied in order to determine the most appropriate dose which can be applied to the fishes in a short period of time. In this study, the average weight of 0.65 gr jewel cichlid and 0.71 gr zebra cichlid were used. Of the doses used, 2 ml/ l clove oil provides a shortening period and regrowth in 5 minutes, whereas 1 m/l phenoxyethanol anesthesia can be recommended for those who will work in this field with 4 minutes.