Sürdürülebilir kentsel dönüşümün mekansal etkisi: Isparta örneği
The spatial effect of sustainable urban transformation: The case of Isparta
- Tez No: 607825
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kentlerin planlanmasında değişim ve dönüşüm kavramları olmazsa olmazlardandır. Süreç içerisinde kentsel mekânların dönüşümü, değişimin ana araçlarından biri haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik açısından konuya bakıldığında ise kentsel dönüşümün özünde bu kavramla yarıştığı ve bazen çatıştığı görülür. Bu çalışmanın amacı sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşüm arasındaki sosyal, ekonomik, çevresel bağıntıların, mekânsal boyutta incelenmesidir. Böylece kentsel dönüşümün birçok farklı boyutunun olduğu, hedeflerin farklılaştığı ve yöntemsel açıdan da farklı özelliklerinin olduğu görülecektir. Çalışmanın diğer bir amacı da Türkiye'nin orta ölçekli kentlerinden olan Isparta'da, kent merkezinde uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin kentsel sürdürülebilirliğin sağlanmasındaki rolünü ortaya koymak ve mekânsal etkisini açıklamaktır. Isparta kent merkezinde uygulanan kentsel dönüşüm çalışmalarının, kentsel planlara entegre edilmediğinin ve yapılan uygulamaların kentsel dönüşüm değil, bir toprak dönüşümü olduğu görülmektedir. Böylece sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşüm kavramları etrafında geliştirilen kavramsal çerçeve ile sürdürülebilir kentsel gelişme ilkeleri doğrultusunda dünyadan, Türkiye'den ve Isparta gibi orta ölçekli kentlerde uygulanan kentsel dönüşüm örnekleri ile çalışma alanı olan Isparta kent merkezinde uygulanan projeler incelenmiştir. Alansal inceleme ile tezde ortaya konan kavramsallaştırmaların, büyük ölçekli kentlerde nasıl değerlendirildiğine dair ipuçları vermesi yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of change and transformation are essential in urban planning. Over the course of the time, the transformation of urban places has become one of the main means of change. Analyzed from a sustainability perpective, it can be seen that urban transformation are essentially in competition and sometimes contradicting with this concept. The aim of this research is to investigate the social, economic and enviromental links between sustainability and urban transformation in a spatial dimension. Thus, it will be seen that urban transformation has multiple different dimensions, it goals become differentiated and it has different features in terms of methodology. Another objective of this study is to reveal the role of the urban transformation projects implemented in Isparta province, one of the medium scalled province of The Republic of Turkey, in ensuring urban sustainability and to explain its dimensional effects. It is seen that the urban transformation works implemented in the city center of Isparta are not integrated in urban planning and the actions taken are not urban transformation but a land transformation. Therefore, projects implemented in Isparta city center, samples from the World, Turkey and medium scale cities as Isparta, the study area, were analyzed with a conceptual framework that was developed in line with sustainability and transformation concepts and sustainable urban development principles. The conceptualizations put forward with spatial analysis in this thesis is important in that it will give clues as to how to evaluate these conceptualizations in large scale cities.