Özel eğitim meslek lisesi (işitme engelliler) giyim üretim teknolojisi programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of special education occupational high school (For hearing impaired individuals) program, from the view of teachers
  1. Tez No: 607901
  2. Yazar: ZEYNEP ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA ÖZELMAS KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin topluma uyum sağlaması, bağımsız ve üreten bireyler olabilmeleri için özel eğitim almaları önemlidir. Bu eğitime ihtiyacı olan bireyler için engel türlerine göre farklı eğitim programları hazırlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak; Özel Eğitim Meslek Liseleri'nde eğitim gören işitme engelli öğrenciler 'normal işiten' öğrencilerle aynı eğitim programını sürdürmektedirler. Bu eğitim programlarından birisi de Giyim Üretim Teknolojisi Modüler Öğretim Programı'dır. Araştırmada Erden'in Programın Öğelerine Dönük Değerlendirme Modeli kullanılmıştır. Bu araştırma betimsel bir çalışma olup, veriler nicel veri toplama yöntemi ile elde edilmiştir. Verileri toplamak amacıyla Türkiye'de işitme engelli öğrencilere eğitim veren ve Giyim Üretim Teknolojisi Alanı bulunan özel eğitim meslek liselerinde çalışan 26 Giyim Üretim Teknolojisi Öğretmeni' ne anket uygulanmıştır. Böylelikle bu araştırmada evrenin tamamına ulaşılmıştır. Öğretmen görüşlerinin yer aldığı anketten elde edilen veriler SPSS paket programına aktarılarak gerekli istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında; programın amaçları ve içeriğinin işitme engelli öğrencilerin gelişimine ve dil gelişim düzeylerine uygun olmadığı, programı işitme engelli öğrencilere uygulamak için gerekli açıklamaların programda yer almadığı, programda yer alan zorunlu dal derslerin içeriğindeki matematiksel hesaplamalar ve seri çizimi konularının işitme engelli öğrencilere yönelik olmadığı, Tekstil Teknolojisi dersinin içeriğinin işitme engelli öğrencilere uygun olmadığı, programdaki ders saatleri ve modülleri bitirmek için ayrılan maksimum sürenin programı uygulamak için yetersiz olduğu belirlenmiştir. Programı uygulayan öğretmenlerin modüler öğretim konusunda gerekli bilgilere sahip olmalarına karşın, özel eğitim konusunda ve işitme engelli öğrenciler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, işitme engelli öğrencilerin programda yer alan bilişsel ve duyuşsal hedeflerin çoğuna ulaşamadıkları ve program sonunda normal işiten öğrencilerle aynı performansı gösteremedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For hearing impaired individuals it is important to have a special education to integrate the society and to be independent and productive. There is a need to prepare different training programs according to the type of disability for the individuals who need this training. However hearing-impaired students who continue their education at Special Education Vocational High Schools continue the same education program as 'non-disabled' students. Clothing Production Technology Modular Education Program is one of these educational programs. In this research; Erden's“evaluation model for program elements”is used. This research is a descriptive study and the data were obtained by quantitative data collection method. In order to collect data; questionnaire is conducted on 26 clothing production technology teachers who are working in hearing impaired students high school with the stated above program in Turkey. Therefore all universe is examined. The data obtained from the questionnaire which includes the opinions of teachers were transferred to SPSS package program and necessary statistical analyzes were made. According to the findings, it was determined that ; The objectives and contents of the program are not appropriate for the development and language development levels of hearing-impaired students, there are not enough required explanations included in the program, for apply the program to the hearing-impaired students, that mathematical calculations and serial drawing in the content of compulsory branch lessons in the program are not intended for hearing impaired students, the content of the Textile Technology lesson is not suitable for the hearing impaired students, and the maximum time allocated to finish the course hours and modules in the program is insufficient to implementation of the program. It was found that although the teachers who apply the program have the necessary information about modular teaching, they do not have enough information about special education and hearing impaired students, that hearing impaired students do not reach most of the cognitive and affective goals in the program, and at the end of the program, they were not able to perform the same as non-disabled students.