Johann Sebastian Bach'ın (1685-1750) BMV 1029 numaralı viola da Gamba ve Klavsen sonatının dönemsel ve çalgısal eksende biçimsel ve teknik incelemesi
The formal and technical analysis of Johann Sebastian Bach's (1685-1750) Zonata BMV 1029 for Viola da Gamba and harpsichord in the historical and instrumental axis
- Tez No: 607939
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, önemli Barok dönem bestecilerinden Johann Sebastian Bach'ın (1685-1750), Köthen yıllarında yazmış olduğu viola da gamba ve klavsen için BWV 1029 numaralı sonatının biçimsel ve teknik olarak incelemesini içermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Barok dönemin genel özelliklerine ve bestecinin yaşamı hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, viola da gamba çalgısının üyesi olduğu viol ailesinin tarihçesi, çeşitleri ve bu enstrümanların nasıl çalınması gerektiğine dair bulunan kaynaklar ışığında tarihsel veriler ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise bestecinin BWV 1029 numaralı sonatının, genel ve edisyonları ile ilgili bilgileri ve belirlenen viyolonsel edisyonlarının karşılaştırıldığı biçimsel ve teknik incelemeyi içermektedir. Konu, dönemsel ve çalgısal eksende Türkiye'deki yüksek lisans ve doktora tezlerinde daha önce hiç ele alınmamıştır. Ayrıca konu ile bağlantılı Türkçe kaynaklar da oldukça sınırlıdır. Bu çalışma ile ilgili kişilere başvurabilecekleri Türkçe etkin bir kaynak oluşturmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the formal and technical analysis of the important Baroque era composer Johann Sebastian Bach's (1685-1750) sonata BWV 1029 for viola da gamba and harpsichord, written in his Cöthen years. In the first chapter of this study the general characteristics of the Baroque era and information about the life of the composer are presented. In the second chapter, the history of the viol family, in which viola da gamba is a member, its types and the historical information in the light of the sources of how these instruments should be played are explained. The third part contains general information about editions, the formal and technical interpretations of the composer's BWV 1029 sonata, with the determined cello editions. The issue has never been addressed before the periodic and instrumental axis in master's and doctoral theses in Turkey. In addition, the Turkish sources related to the subject are also very limited. With this study, it is aimed to create a Turkish resource for the related people.