Sağlık çalışanlarının mesleki risklerinin iş stresine etkisi (Bir devlet hastanesi örneği)
The effect of occupational risks on business stress of health employees (A state hospital example)
  1. Tez No: 607941
  2. Yazar: İSRAFİL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Bayburt Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanlarının görevlerini yaparken karşılaştıkları mesleki riskleri ve tehlikeleri incelemektedir. İncelemeler sonucunda, saptanan risk, tehlikelerin iş stresi ve kaygı düzeylerine etkisi saptanmaktadır. Çalışmanın evrenini, Haziran 2018 - Temmuz 2018' de araştırmanın yapıldığı devlet hastanesinde ki sağlık çalışanları (324 kişi) oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, araştırmanın yapıldığı tarihlerde hastanede aktif olarak çalışanlardan gönüllülük esası ile araştırmaya katılmayı kabul eden 227 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Sosyo-demografik verilerden oluşan araştırma verileri, Sağlık Çalışanlarının Güvenliği Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği sorularından oluşan anketin, direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Alınan verilerinin değerlendirilmesinde: güvenilirlik analizi, ikili karşılaştırmalar için t-testi ve çoklu karşılaştırmalar için varyans analizi yapılmıştır. Yapılan varyans analizi varsayımlarının karşılanmadığı durumlarda ise Kruskal Wallis nonparametrik testi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki bağlantıyı incelemek içinse korelasyon analizi kullanılarak istatiksel değerlendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan sağlık çalışanlarının %28.2'si (64 kişi) erkek, %71.8'i (163 kişi) kadındır. Çalışmaya katılanların %69.2'si (157 kişi) 20 - 29 yaş grubundadır. Araştırmanın yapıldığı hastanede, orta seviyede İSG uygulaması gerçekleştirilmektedir (SÇGÖ puan ortalaması 269.0 ± 133.9). Yapılan çalışma sonucunda, hastane çalışanlarında hafif anksiyete düzeyi (BAÖ puan ortalaması 13.2 ± 11.7) belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının SÇGÖ puan ortalaması ile BAÖ puan ortalamaları arasında da, negatif yönlü zayıf ilişki olduğu tespit edilmiştir (r:-0.248, p=0.000).
Özet (Çeviri)
This research examines the occupational risks and hazards faced by health workers in Bayburt State Hospital while performing their duties. Investigations have determined the effects of risks, hazards on work stress and anxiety levels. The universe of the study consist of 324 people of the health center in the state hospital where the research was conducted. The sample of the study consists of 227 active healthcare workers who voluntarily agreed to participate the study at the date when the study was conducted. The research data, which consisted of socio-demographic data, have been collected by applying the questionnaire consisting of Health Workers Safety Scale and Beck Anxiety Scale under direct observation. In the evaluation of the data that was obtained: reliability analysis, t-test for binary comparisons and variance analysis for multiple comparisons have been performed. In cases that variance analysis assumptions do not meet, Kruskal Wallis have used for non-parametric testing. In order to examine the relationship between the two variables, statistical analysis have performed by using correlation analysis. Of the health workers included in the study, 28.2% (64 persons) are male and 71.8% (163 persons) are female. 69.2% (157 people) of the participants of study are in the 20-29 age group. In the hospital where the study was conducted, median OHS have been applied (mean HWSS score is 269.0 ± 133.9). Because of the study, moderate anxiety level (mean BAS score of 13.2 ± 11.7) have determined in hospital workers. There is also a negative based weak correlation between health care workers HWSS and mean BAS scores (r: -0.248, p = 0.000).