Nanosilika'nın bitüm ve bitümlü sıcak karışımların özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect nanosiLica on properties of bitumen and hot mix bituminous
- Tez No: 607962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACETTİN GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada bir katkı maddesi olarak nanosilikanın bitüm ve bitümlü sıcak (BSK) karışımların performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, çalışmalar için B 160/220 penetrasyon sınıfına giren bitüme ağırlıkça %1, %3, %5 ve %7 oranlarında nanosilika eklenerek modifiye bitümler elde edilmiştir. Saf ve modifiye bitümlerin fiziksel özellikleri penetrasyon, yumuşama noktası, düktilite deneyi gibi geleneksel deneylerle, reolojik özellikleri ise kiriş eğme reometresi (BBR), dönel viskozimetre (RV), dinamik kesme reometresi (DSR) deneyleriyle belirlenmiştir. Bu bağlayıcıların BSK kaplamaların performans özellikleri üzerindeki etkileri tespit etmek amacıyla Marshall dizayn yöntemi kullanılarak karışım numuneleri hazırlanmıştır. Bu karışım numuneleri üzerinde Marshall stabilitesi ve akma, kalıcı Marshall stabilitesi, nem hassasiyeti, dolaylı çekme rijitlik modülü (ITSM) ve statik sünme deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda nanosilika ilavesiyle bitümlü bağlayıcıların belli bir orana kadar sertleştiği ancak daha sonra yumuşamaya başladığı, yine sıcaklık hassasiyetinin azalarak sonra artış gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca karışım numunelerinin stabilite, nem hasarı ve tekerlek izi dirençlerinde artışlar meydana geldiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Asfalt, Agrega, Nanosilika, Modifikasyon, Bitüm Modifikasyonu, Marshall Stabilitesi
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nanosilicate as an additive on the performance of bitumen and bituminous hot (BSK) mixtures was investigated. For this purpose, modified bitumen was obtained by adding 1%, 3%, 5% and 7% by weight nanosilica to the B 160/220 penetration class. Physical properties of pure and modified bitumen were determined by conventional tests such as penetration, softening point, ductility test, and rheological properties were determined by beam bending rheometer (BBR), rotational viscometer (RV), dynamic shear rheometer (DSR) tests. Mixture samples were prepared using Marshall design method in order to determine the effects of these binders on the performance characteristics of BSK coatings. Marshall stability and yield, permanent Marshall stability, moisture sensitivity, indirect tensile stiffness modulus (ITSM) and static creep tests were performed on these mixture samples. As a result of experimental studies, it was found that bituminous binders harden up to a certain rate with the addition of nanosilica, but then began to soften, and again the temperature sensitivity decreased and then increased. In addition, it has been observed that the stability, moisture damage and the resistance of the wheel tracks have increased. KEYWORDS: Asphalt, Agregate, Nanosilica, Modification, Modified Bitumen, Marshall Stability