Hibrit seramiklere uygulanan farklı yüzey bitirme işlemlerinin renk ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effect of different surface finishing procedures on color stability and surface roughness of hybrid ceramics
  1. Tez No: 999514
  2. Yazar: İREM KÖKLÜ DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hibrit seramik CAD/CAM materyallere uygulanan farklı yüzey bitirme işlemlerinin, çeşitli renklendirici solüsyonlara maruziyet sonrası renk ve yüzey pürüzlülüğü değişimleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada polimer infiltre seramik blok (Vita Enamic), nano hibrit zirkonya-silika seramik blok (Shofu Block HC) ve iki farklı nano hibrit seramik blok (Lava Ultimate, Cerasmart) olmak üzere dört farklı materyalden 1,5 mm kalınlığında toplam 256 örnek hazırlandı (n=8). Örneklere elmas içerikli mekanik polisaj kiti (Diacomp Plus Twist) ve ışıkla polimerize olan glaze materyali (Optiglaze) ile iki farklı yüzey bitim işlemi uygulandı. Örneklerin başlangıç renk ve yüzey pürüzlülüğü değerlerinin ölçümleri yapıldı. Ardından örnekler 14 gün boyunca 37 °C sıcaklıkta etüvde kahve, şarap, kola ve distile su solüsyonlarında bekletildi. Örneklerin 7. ve 14. günlerde renk ve yüzey pürüzlülüğü değerleri ölçüldü. Örneklerin renk değişimleri (ΔE00) CIEDE2000 renk formülü kullanılarak hesaplandı. Yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesinde ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) parametresi kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken üç yönlü tekrarlı ölçümlü ANOVA testi, zamanlar arası post hoc analizlerde Bonferroni testi, solüsyon ve materyaller arası post hoc analizlerde Tukey testi kullanıldı. Anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirildi. Çalışmada kullanılan farklı hibrit seramik materyallerin renk ve yüzey pürüzlülüğü değerlerinin değişimine etkisi anlamlı bulundu. Tüm materyallerde en fazla renk değişimi glaze yüzey işlemi uygulanan ve şarap solüsyonunda bekletilen örneklerde görüldü. Şarap solüsyonundan sonra en fazla renk değişimi kahve solüsyonunda bekletilen ve glaze yüzey işlemi uygulanan Lava Ultimate örneklerde görüldü. Tüm gruplarda ve tüm zamanlarda en yüksek yüzey pürüzlülüğü değerleri mekanik polisaj uygulanan Vita Enamic örneklerde görüldü. Glaze işlemi uygulanan tüm materyallerde yüzey pürüzlülüğü değerlerinin kabul edilebilir sınırın altında olduğu görüldü (Ra<0,2 μm). Mekanik polisaj uygulanan tüm örneklerde, glaze uygulanan örneklere kıyasla daha yüksek yüzey pürüzlülüğü değerleri gözlemlendi. Solüsyon türü, yüzey pürüzlülüğü üzerinde anlamlı bir etkiye sahip bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of different surface finishing procedures applied to hybrid ceramic CAD/CAM materials on color stability and surface roughness after exposure to various staining solutions. In this study, a total of 256 specimens (n = 8) with a thickness of 1.5 mm were prepared from four different materials: a polymer-infiltrated ceramic block (Vita Enamic), a nanohybrid zirconia-silica ceramic block (Shofu Block HC), and two different nanohybrid ceramic blocks (Lava Ultimate and Cerasmart). Two surface finishing procedures were performed using a diamond-impregnated polishing kit (Diacomp Plus Twist) and a light-cured glaze material (Optiglaze). Baseline color and surface roughness values were recorded for all specimens. Then, the specimens were immersed in staining solutions consisting of coffee, red wine, cola, and distilled water, and incubated at 37 °C for 14 days. Measurements of color and surface roughness were conducted on days 7 and 14. Color differences (ΔE₀₀) were determined according to the CIEDE2000 formula. Surface roughness was evaluated based on the average roughness parameter (Ra). Study data were analyzed using a three-way repeated measures ANOVA. Bonferroni post-hoc test was used for pairwise comparisons between time points, whereas Tukey post-hoc test was applied to evaluate differences among solutions and materials. Statistical significance was set at p<0.05. Different hybrid ceramic materials had a statistically significant effect on color and surface roughness changes. The highest color change was detected in specimens with glaze surface treatment after immersion in red wine. The second highest color change occurred in Lava Ultimate specimens treated with glaze and immersed in coffee. Mechanically polished Vita Enamic specimens exhibited the highest surface roughness across all groups and time intervals. Surface roughness values in all glazed specimens remained below the clinically accepted limit (Ra<0.2 μm). Mechanically polished specimens showed significantly higher roughness values than their glazed counterparts. Solution type had no significant effect on surface roughness.