Farklı koşullarda kurutulan kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia) meyvesinin biyoaktif özellikleri
The bioactive properties of black rosehip (Rosapimpinellifolia)dried under different conditions
  1. Tez No: 726830
  2. Yazar: HOJJAT PASHAZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia) Türkiye'de doğal olarak yetişen ve son yıllarda tanınmaya başlayan bir meyvedir. Halk arasında marmelata işlenerek tüketilen bu meyve, biyoaktif bileşenlerce zengindir. Bu çalışma, kara kuşburnu meyvesinin konvektif olarak kurutulması sırasında fiziksel ve biyoaktif özelliklerdeki değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 4 farklı sıcaklık (50, 60, 70 ve 80 °C) ve 3 farklı hava hızı (0.5 m/s, 1.0 m/s ve 1.5 m/s) koşullarında meyveler kurutulmuştur. Kurutma süresince ağırlık kaybı izlenerek kurutma kinetiği ve modellemesi yapılmıştır. Kurutulmuş meyveler farklı sıcaklıklarda (20, 40 ve 60 °C) rehidre edilerek rehidrasyon kinetiği ve modellemesi çıkartılmış, kurutma koşullarının renk, büzüşme, toplam fenolik madde, toplam antosiyanin, bireysel fenolik bileşikler, bireysel antosiyaninler, antioksidan aktivite (DPPH, ABTS ve FRAP değerleri) ve C vitamini üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca kurutma koşullarının meyvenin yapısal özellikleri üzerine etkileri morfoloji ve tekstür analizleri yardımıyla belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; kara kuşburnunun kurutma kinetiğine en uygun modelin Midilli, rehidrasyon kinetiğine ise Peleg, Vega-Gálvez olduğu saptanmıştır. Kuru meyvelerin su absorpsiyonunun en hızlı 60°C'de rehidre edilenlerde, en yüksek rehidrasyon kapasitesinin 60 °C'de 0.5 m/s hava hızı ile kurutulanlarda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Black rosehip (Rosa pimpinellifolia) is a fruit that grows naturally in Turkey and has become known in recent years. This fruit, which is consumed by processing into marmelade, is rich in bioactive components.This study was carried out to determine the changes in physical and bioactive properties during convective drying of black rosehip fruit. For this purpose, fruits were dried at 4 different temperatures (50, 60, 70 and 80 °C) and 3 different airspeeds (0.5 m/s, 1.0 m/s and 1.5 m/s). During drying, drying kinetics and modeling were done by monitoring the weight loss. Dried fruits were rehydrated at different temperatures (20, 40 and 60 °C) and rehydration kinetics and modeling were obtained. The effects of drying conditions on colour, shrinkage, total phenolic substance, total anthocyanin, individual phenolic compounds, individual anthocyanins, antioxidant activity (DPPH, ABTS and FRAP values) and vitamin C effects on it were studied. In addition, the effects of drying conditions on the structural properties of the fruit were determined with the help of morphology and texture analysis. As a result of the analysis, it was determined that the most suitable model for the drying kinetics of black rosehip was Midilli, and Peleg and Vega-Gálvez for the rehydration kinetics. The fastest water absorption of dry fruits is in those that are dehydrated at 60°C.