Sanat akımlarının yaratıcı drama yöntemiyle öğretilmesinin öğrenci başarısına ve tutumuna etkisi
The effect on successs and atitude of student in teaching art movements by creative drama method
- Tez No: 608057
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitim sistemi öğrenciyi bütün yönleriyle geliştirip ve topluma faydalı bireyler olmayı amaç edinirken, genel eğitimin en önemli alanlarından biri olan sanat eğitimiylede öğrencide duygu, düşünce ve hayal dünyasını zenginleştirmeyi hedefler. Belirlenen bu hedeflerin gerçekleşmesinde öğrenme sürecinde öğrencinin katılmasına olanak sağlayan, yaparak yaşayarak öğrenmesini gerçekleştiren, öğrenci merkezli yöntemlere yer verilmesinde yaratıcı drama yöntemi önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim gören 7. sınıf öğrencilerine uygulanmış olup; Görsel Sanatlar Dersi“Sanat Akımları”konusunun öğretilmesinde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin başarısına ve tutumlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma, ön-test, son-test ve deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmada, Demirel İ. (2011) tarafından geliştirilen“Görsel Sanatlar Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile“Sanat Akımları Başarı Testi”kullanılmıştır. Bu tutum ve başarı testinin pilot uygulaması, toplam 320 öğrenciye uygulanmış, güvenilirliği test edilmiştir. Biri Deney Grubu, diğeri Kontrol Grubu olmak üzere iki ayrı grup belirlenmiştir. Ders anlatımına başlamadan önce her iki gruba da“Görsel Sanatlar Tutum Ölçeği”ve“Sanat Akımı Başarı Testi”ön-test olarak uygulanmıştır. Daha sonra Deney grubuna“Sanat Akımları”konusu drama yöntemi ile anlatılmış; Kontrol Grubuna ise geleneksel yöntem uygulanarak ders işlenmiştir. 6 hafta süren ders anlatımları ve uygulamalar sonunda Deney ve Kontrol Gruplarına“Görsel Sanatlar Tutum Ölçeği”ve“Sanat Akımları Başarı Testi”son-test olarak uygulanmıştır. Ön-test ve son-test tutum ve başarı ölçeğinden edinilen veriler t-Test ve SPSS 20 programında yapılmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında yaratıcı drama yöntemiyle eğitim alan Deney Grubunun, geleneksel öğretim yöntemi ile eğitilen Kontrol Grubuna göre tutum ve başarı değerlendirme ölçeğinde Deney Grubu uygulmalarında anlamlı bir fark görülmüştür. Sadece yetenekli öğrencilerin ilgisini çekebilmekten çıkıp, tüm öğrencilerin dersten keyif aldıkları görülmüştür. Bu doğrultuda yaratıcı drama yönteminin kullanımının uygun olan diğer konularda da artırılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
While the education system aims to develop the student in all aspects and to be useful individuals to the society, art education, which is one of the most important fields of general education, aims to enrich the students' world of emotion, thought and imagination. Creative drama method has an important role in providing student-centered methods that enable the student to participate in the learning process and realize their learning by doing. This study was applied to 7th grade students who were educated in 2019-2020 academic year. The aim of this course is to examine the effect of creative drama method on students' success and attitudes in teaching Visual Arts Course“Art Movements”. Quantitative research, pre-test, post-test and experimental design were used in the study. In this study, Akım Attitude Scale for Visual Arts Course“developed by Demirel İ. (2011) and ”Art Movements Achievement Test“ were used. The pilot application of this attitude and achievement test was applied to a total of 320 students, and their reliability was tested. Two different groups, one Experimental Group and one Control Group, were determined. Before starting the lecture, ”Visual Arts Attitude Achievement Scale“ and ”Art Flow Success Test“ were applied to both groups as pre-test. Then, the subject of Akım Art Movements ”was explained to the experimental group by drama method; the control group was taught the traditional method. At the end of the 6-week lectures and application, and“Visual Arts Attitude Scale”and“Art Movements Achievement Test”were applied to the Experiment and Control Groups as post-test. The data obtained from the pre-test and post-test were made in t-Test and SPSS 20 program. When the results were compared, there was a significant difference in favour of Experimental Group in the attitude and achievement evaluation scale of the Experimental Group which was educated with creative drama method compared to the Control Group which was trained with traditional teaching method. It was seen that not only attracted the attention of talented students but all students enjoyed the course. In this respect, it is recommended that the use of creative drama method be increased in other suitable subjects.