Defining the concept of mechanism on computationality
Mekanikçilik kavramının bilgisayım üzerinden yeniden kurulması
- Tez No: 608071
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
21. Yüzyıl felsefesinde ortaya çıkan ve bilimsel açıklama konusunda daha çok özel bilimleri hedefleyen yeni mekanikçilik akımının merkezinde mekanizma kavramı bulunmakla birlikte, bu kavramın kesin bir tanımının hala yapılamamış olması hem bu alanda kavramsal ilerlemeleri tökezletmekte hem de bilim camiasının ilgisini ve bundan herhangi bir yarar beklemesini sağlayamamaktadır. Ancak belki de bundan daha kötüsü, mekanikçilik alanında, ortaya atıldığından bu yana yoğun tartışmalar ve ayrıntılı analizler yapılmasına karşın bazı konuların bulanıklaşması, ve terimin açıklığa kavuşarak minimal da olsa bir uzlaşma sağlanacağı yerde giderek dağılmasıdır. Bu nedenle, bu çalışmada, Batı geleneğinde tercih edilen ve yüksek değer atfedilen matematiksel yaklaşım çerçevesinde, günümüzde genel kabul görmüş matematiksel bir soyutlama olan Turing Makinesi üzerinden mekanizma kavramına rasyonel bir tanım önerilmekte. Ancak bu strateji kaçınılmaz olarak matematiğin akıl almaz ölçüdeki etkinliği ifadesiyle ortaya konan, onun gerçekliği nasıl olup da başarıyla temsil edebildiği gibi daha büyük felsefi bir sorunun gündeme gelmesine neden olacaktır; çünkü dedüktif dev bir sistem olarak matematik, özünde bir totoloji silsilesi olması nedeniyle üzerine kurulduğu aksiyomlarını yinelemekten öteye gidememekte ve bize yalnızca sıradan ve analitik bir şekilde doğruluk sunabilmektedir. Bu iki sorunsala ortak yeni bir çözüm olarak, bilgisayım kavramını, bu alandaki son yorumların ışığında, mekanikçilik kavramının aydınlatılmasına yardımcı olacak şekilde yeniden yorumlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The new mechanism trend in the twenty-first century philosophy of science, which deals with the special sciences in providing scientific explanations, depends centrally on the concept of mechanism, yet the lack of a rigorous definition of mechanism hampers both further conceptual progress and also interest or conceived utility by the scientific community. Perhaps worse than this, although much subsequent debate and detailed analysis are invested in the discourse of mechanism, things get blurred and diverge instead of heading toward a desired clarity and a minimal but reasonable consensus. In order to help us out of this situation, I offer a mathematical approach by exploiting the well-established mathematical abstraction of the Turing Machine. However, such a move inevitably brings to the table the broader philosophical question of the unreasonable effectiveness of mathematics, that is, the successful deployment of mathematics -a deductive system which, as a grand tautology, merely repeats its axioms and is only trivially and analytically true- in representing the physical reality. To counter both challenges in a new breath, the concept of computation has been construed, in the light of recent interpretations, in a suitable way as to accommodate the elucidation of the concept of mechanism.