Üstel güç dağılımı kullanılarak yeni sürekli dağılımların elde edilmesi
Obtaining of new continuous distributions by using exponential power distribution
- Tez No: 608086
- Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, (Alzaatreh ve ark., 2013) tarafından ortaya atılan yöntem vasıtasıyla“Üstel Güç (Power)-X dağılımlar ailesi”adı verilen yeni bir dağılımlar ailesi tanıtılmıştır. Bu yeni dağılımlar ailesinin Üstel Güç Chen (EP-Ch) ve üstel güç dağılımın özel bir hali olan Üstel Güç Weibull (EP-W) isimli alt dağılımları elde edilmiş ve bu dağılımlara ilişkin bozulma oranı fonksiyonları ve grafikleri, kuantil fonksiyonlar, momentler, moment çıkaran fonksiyonları, çarpıklık ve basıklık katsayıları, Renyi ve Shannon entropileri gibi bazı istatistiksel özellikler incelenmiştir. Ayrıca EP-W ve EP-Ch dağılımlarının bilinmeyen parametreleri için en çok olabilirlik (EÇO) ve aralık tahmin edicileri elde edilmiştir ve bu tahmin edicilerin performanslarını görmek için Monte Karlo simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Son olarak, bu yeni dağılımların kullanılabilirliğini göstermek için gerçek veri uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been introduced a new family of distributions called“Exponential Power - X family of distributions”by using the method suggested by (Alzaatreh ve ark., 2013). Exponential Power Weibull (EP-W) which is a special case of Exponential Power distribution and Exponential Power Chen distributions as special sub-models of this new family are obtained and some statistical properties such as failure rate (hazard rate) functions and their graphics, quantile functions, moments, moment generating functions, skewness and kurtosis coefficients, entropies of Renyi and Shannon based on these distributions have been examined. Moreover, the maximum likelihood (ML) and interval estimators for unknown parameters of EP-W and EP-Ch distributions have been obtained and Monte Carlo simulation studies have been performed to see performances these estimators. Finally, real data applications are presented to demonstrate the availability of these new distributions.