Determination of sapropterin dihydrochloride in solid dosage froms by visible spectroscopy
Görünür-bölge spektrofotometre ile katı dozaj formunda sapropterın dihidroklorür tayini
  1. Tez No: 608085
  2. Yazar: BURAK ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN, DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Sapropterin Dihidroklorür, fenilalanin hidroksilaz (PAH) enziminin kofaktörü olan tetrahidrobiyopterin (BH4) 'ün sentetik formudur. Fenilketonüri (PKU) olan kişiler için, oral sapropterin dihidroklorür uygulaması, kandaki fenilalanin seviyesini tirozine dönüştürerek azaltır. Bu çalışmanın amacı, Kuvan®'ın jenerik ilaç gelişiminin üretimini takip etmek için bu aktif bileşenin belirlenmesi için analitik bir yöntem geliştirmektir. Fourier-Transform kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), termogravimetrik analiz (TGA), X-Işını Kırınımı (XRD), endüktif olarak bağlanmış plazma / kütle spektrometresi (ICP-MS), klorür içeriği ve UV dedektörü HPLC / ile yüksek performanslı sıvı kromatografisi Saflığı araştırmak ve Sapropterin Dihidroklorür (SAP) spesifikasyonlarını sağlamak için UV analizi kullanılmıştır. HPLC / UV analizinin yüksek seçiciliği ve hassasiyeti nedeniyle SAP'nin kantitatif analizi için bir referans yöntem olarak kullanılmıştır. Çalışma UV / Görünür Spektroskopi (UV / VIS) analizi ile devam etti. Aynı sonuçları elde etmek için literatürden Folin-Coicalteu (FC) reaktifi ile bir yöntem kullanılmıştır. Siklik voltametri kullanılarak SAP'nin oksidasyon ve indirgeme potansiyelleri hesaplandı ve bu oksidasyon potansiyeli ile UV / CuSO4 kantitatif analiz yöntemi için renklendirici madde olarak CuSO4 seçildi. Bu yöntem, 5 ila 65 ppm sapropterin konsantrasyonunun belirlenmesi için çok iyi viii çalıştı. Ürün içerisinde ki diğer bileşenlerden herhangi bir girişim olmamıştır. Kare dalga voltametrisi ayrıca 0.27 V potansiyel değerinde bir tahlil yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu tezde, Sapropterin dihidroklorürün tahlil araştırması için güvenilir, kesin ve kullanımı kolay yöntemler geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Kağıt sensörü ile bir analiz yöntemi geliştirildi ve yöntemin doğrusallığı araştırıldı, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuldu. Bu çalışmada, farklı yöntemlerle, Sapropterin dihidroklorürün tayin çalışması için güvenilir, kesin ve kullanımı kolay yöntemler başarıyla geliştirilmiştir ve valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sapropterin Dihydrochloride is the synthetic form of tetrahydrobiopterin (BH4) which is cofactor of phenylalanine hydroxylase (PAH) enzyme. For people with phenylketonuria (PKU), oral administration of sapropterin dihydrochloride decrease phenylalanine level in blood by converting it to tyrosine. The purpose of this study is to develop an analytical method for the determination of this active ingredient in order to follow the production of the generic drug development of Kuvan®. Fourier-Transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), X-Ray Diffraction (XRD), inductively coupled plasma/mass spectrometry (ICP-MS), chloride content and high-performance liquid chromatography with UV detector HPLC/UV analysis were used in order to investigate purity and to ensure specifications of Sapropterin Dihydrochloride (SAP). Because of high selectivity and sensitivity of HPLC/UV analysis were used as a reference method for the quantitative analysis of SAP. The study continued with UV/Visible Spectroscopy (UV/VIS) analysis. A method from the literature with Folin-Coicalteu (FC) reagent was studied and compatible results were obtained with respect to HPLC/UV method. By using cyclic voltammetry, oxidation and reduction potentials of SAP was calculated and with this oxidation potential CuSO4 was selected as coloring agent for UV/CuSO4 method of quantitative analysis. This method worked very well for the determination of sapropterin concentration for 5 to 65 ppm. without having any interference from the other ingredients present in the drug. Square wave voltammetry also used as an assay method at the potential value of 0.27 V. In this thesis, reliable, precise and easy-to-use methods were successfully developed and validated for the assay investigation of Sapropterin dihydrochloride. An analysis method with paper sensor was developed and linearity of method was studied but further investigation was needed to use this method for pharmaceutical dosage forms.