The narrative and formal elements of film noir in Turkish cinema in the filmmakers period (1952-1962)
Türk sinemasında sinemacılar döneminde anlatı ve biçim bakımından kara film öğeleri (1952-1962)
  1. Tez No: 608158
  2. Yazar: ALİ HALİL KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasında sinemacılar döneminde, 1952-1962 arasında yapılmış yedi Türk filmini inceleyerek, Türk sinemasında klasik dönem kara film etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Lütfi Akad'ın yönettiği, 1952 yapımı Kanun Namına ile başlayarak kara film, şehirde geçen, suçu ve gri bölgede kalmış insanları anlatan hikayeleriyle ve sinematografi, mizansen ve kurgu bakımından geleneksel anlatılardan ayrılan ve kolaylıkla farkedilebilen biçimsel araçlarıyla kara film ögelerini içeren bazı Türk filmlerinde görünür hale gelmiştir. Türk sineması ile ilgili tarihsel arkaplan ve sektör ve dönemin film yapım koşulları ve klasik dönem kara film hakkında bilgi veren mevcut çalışma, sözü edilen yedi filmi, anlatı ve biçimsel ögeleri bakımından ayrıntılı bir şekilde analiz etmek amacıyla biçimci bir yaklaşımla incelemekte ve her bir filmdeki kara film etkisini anlamak amacıyla her film için ayrı ayrı sonuçlara ulaşmaktadır. Daha sonra, bulgular ve ulaşılan sonuçlar, karşılaştırmalı olarak yeniden ele alınarak, on yıllık süreçte Türk kara filminin nasıl inşa edildiği saptanmaktadır. Nihayetinde, tartışma, Türk kara film örneklerinin ayırt edici özelliklerini belirleyerek, Türk kara filmini Türk sineması bağlamında ve uluslararası bağlamda konumlandırmaktadır. Söz konusu dönemi ve klasik dönem kara film ile Türk sineması arasındaki ilişkiyi ayrıntılı olarak inceleyen ilk çalışmalardan biri olarak mevcut çalışma, Türk sineması tarihini biçimçi bir yaklaşımla yeniden ele almak için yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the influence of classic film noir in Turkish cinema by studying seven Turkish films produced in the filmmakers period between 1952 and 1962. Starting with Kanun Namına, directed by Lütfi Akad, in 1952, film noir becomes visible in certain Turkish films with a story that includes crime, people in the grey area, and the city as the setting, and film noir style including noticeable stylistic devices deviating from traditional narration of the period in terms of cinematography, mise-en-scene, and editing. Providing the historical background and information on Turkish cinema, the industry, and the conditions for filmmaking in Turkey, and classic film noir, this study examines the seven cases from a formalist approach to analyse the narrative and stylistic elements of the films in detail, and reaches separate conclusions for each case to understand the extent of film noir influence in each film. The findings and conclusions are further discussed comparatively to determine how Turkish noir is constructed within a decade. Ultimately, by determining the characteristics of Turkish examples of film noir, this study situates Turkish noir in Turkish cinema and in an international context. Being among the first studies to explore the period in detail and scrutinise the relationship between classic film noir and Turkish cinema, this study offers a new perspective to revise the history of Turkish cinema from a formalist approach.