Fâtımî Devleti'nin Sünnî-Şiî siyaseti: Bu çerçevedeki faaliyet ve uygulamaları
Sunni-Shiite politics of Fatimid State: Its activities and implementations in this frame
- Tez No: 608175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
10.yüzyılda ortaya çıkan Fâtımî Hilafeti ya da Fâtımî Devleti, gerek hakimiyet sahası ve gerekse ortaya koyduğu faaliyetler ve başarıları açısından Şiî-İslam inancının veya Şiî-İslam düşüncesinin İslâm Tarihi boyunca vücuda getirdiği en önemli siyasi ve dini organizasyonu olarak kabul edilebilir. Nitekim bu anlamda yaklaşık iki asır tarih sahnesinde kalan Fâtımîler önemli siyasi, askeri, dini,ilmi ve kültürel faaliyetlerde bulunarak umumi İslam tarihini de etkilemişlerdir. İşte bu bağlamda ilk önce Magrip'te ortaya çıkarak kısa süre içerisinde nüfuz ve hâkimiyet alanını Hicaz'a kadar genişleten Fâtımîler tarih sahnesinde kaldıkları müddetçe, askeri, siyasi, ekonomik, sosyal ve dini karar alma süreçlerinde mezhebî saiklerle hareket etmişlerdir. Biz bu çalışmada, Fâtımî Devleti'nin kuruluşundan yıkılışına kadar geçen süre içerisinde kronolojik bir yöntemle Şii-İslam inancına dayalı mezhebî siyasetleri ve bu siyaset bağlamındaki uygulamaları ile bunlara yön veren temel saiklerin izini sürerek ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Fatimid Caliphate or the Fatimid State that was founded in 10th Century is one of the most important political and religious entity withing which Shia-Islam belief or Shia-Islam thought had placed in the history of Islam with its absolute sovereignty on the lands it covered and activities and achievements that it had made during its prime. In that sense, Fatimids that survived for more than 200 years had influenced the history of Islam with their political, military, religious, scientific and cultural activities. Within this nexus, Fatimids that appeared in the Maghrib first and spread through Hejaz later,followed denominational incentives in every political, military, economical, social and religios decisions and actions. In this study, I traced the processes to understand how these incentives led the denominational politics in the Fatimid State in a chronological order since its beginning to the end.