Mitoz ve mayoz konularının bilgisayar destekli öğretim materyali ile öğretilmesinin akademik başarıya etkisi
The effect of teaching mitosis and meiosis with computer assisted teaching material on academic success
  1. Tez No: 608188
  2. Yazar: SEZEN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, mitoz ve mayoz konularının bilgisayar destekli öğretim materyali kullanılarak öğretilmesinin akademik başarıya etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada olduğu karma yöntem, karma yöntem tekniklerinden de sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmada ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmış, veriler parametrik ve parametrik olmayan analiz teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel çalışması, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, Ankara ilinin Çankaya ilçesindeki özel bir temel lisenin 10. sınıf öğrencileri katılmıştır. Deney grubuna web tasarımı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim materyali uygulanırken, kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemiyle öğretim yapılmıştır. Araştırmada veriler toplanırken öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için“Biyoloji Başarı Testi”hazırlanmış ve bu test öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) programında T-testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmada deney grubu öğrencilerinin uygulanan bilgisayar destekli öğretim materyali hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiş 5 öğrenciye“Yapılandırılmış Yazılı Görüşme Formu”uygulanmıştır. Bu öğrencilerin bilgisayar destekli öğretim yöntemi hakkındaki görüşleri içerik analizi tekniği ile temalar belirlenerek değerlendirilmiştir. Başarı testinden elde edilen verilere göre, istatiksel olarak bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Yapılandırılmış yazılı görüşme formundan elde edilen sonuçlara göre ise mitoz ve mayoz konularının öğrenilmesine yönelik olarak bilgisayar destekli öğretimin geleneksel öğretime göre avantajları olduğu anlaşılmıştır. Bu avantajlardan öne çıkanlar; öğrencilerin konuyu hatırlamaları, konuya ilişkin soyut kavramları zihinlerinde canlandırmaları, sınava hazırlanma süreleri, kaynaklara ulaşmaları ve tekrar etmeleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching mitosis and meiosis using computer aided teaching material on the academic achievement was investigated. In the research, mixed method, where quantitative and qualitative research methods are combined, and sequential descriptive pattern of mixed method techniques are used. In the research, a quasi - experimental research design with pre - test and post - test control group was used and data were determined using parametric and non - parametric analysis techniques. The experimental study of the research was carried out in the fall semester of the 2018-2019 academic year. 10th grade students of a special high school in Çankaya district of Ankara participated in the study. While the computer aided teaching material prepared with web design was applied to the experimental group, the control group was taught with the traditional narrative method. While collecting the data,“Başarı Biology Achievement Test”was prepared to measure academic achievement of students and this test was applied to students as pre-test and post-test. The data obtained from the study were analyzed by T-test in SPSS (Statistical Package for Social Science) program. In addition, the opinions of experimental group students about computer aided teaching material were determined.“Structured Written Interview Form”was applied to 5 students selected randomly from experimental group students. The opinions of these students about computer assisted teaching method were evaluated by determining themes by content analysis technique. According to the data obtained from the achievement test, there was no significant difference between the computer assisted teaching method and the traditional teaching method. According to the results obtained from the structured written interview form, computer assisted instruction has advantages over traditional teaching for learning mitosis and meiosis. These advantages are; students to remember the subject, visualize the abstract concepts related to the subject in mind, preparation time for the exam, access to resources and repetition was determined.