Kant'ta özgürlük ve ahlak ilişkisi
The relation between freedom and morality in Kant
  1. Tez No: 608209
  2. Yazar: MEHMET YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Kant'ın ahlak felsefesinde özgürlük ve ahlak ilişkisi etraflıca araştırılmaktadır. Immamnuel Kant pratik aklın eleştirisini yaparak ahlak felsefesi (etik) sistemini kurmuş olan dünyaca ünlü Alman filozofudur. Öyle ki etik denildiğinde ilk akla gelen isimlerin başında gelmektedir Kant. Onun etikle ilgili düşünceleri etik tarihinde önemli yer tutmaktadır. Onun ahlak felsefesini anlamak için eserlerinde zikredip kullandığı mefhumlarının muhteviyatını, bunlarla neyi kasttetiğini ve nereye varmaya çalıştığını bilmek gerekmektedir. Bu çalışmamızda Kant'ta özgürlük be ahlak(lılık) arasında durduk. Bu iki kavram arasında ayrılmaz bir ilişki vardır. Bu ilişkinin içeriğini yapılan çalışmanın sonunda ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between feedom and morality in Kant's moral philosophy is examined in detail. Immanuel Kant is a worldwide known famous German philosopher who dealt with practice of moral philosophy (ethics) by his criticism of practical reason. So much so that when it's said ethichs Kant is among the first names that come to mind. His thoughts about ethics take an important place in the ethics history. To understand his moral philosophy one requires knowing the content of concepts which he mentioned and used in his works, what he meant with these concepts and to where he tried to arrive. There is an inseparable relationship between freedom and morality in Kant, and the content of that relationship has been put forth in the end of this study.