İn vitro fenbutatin oksit ve azosiklotin maruziyetinin dna hasarı, eritrosit osmotik frajilitesi, lipid ve protein oksidasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of in vitro effect of azocyclotin and fenbutatin oxide exposures on the dna damage, erythrocyte osmotic fragility, lipid and protein oxidation
  1. Tez No: 608232
  2. Yazar: MAHMOOD AHMED HRWSH HRWSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son birkaç on yılda, organik kalay bileşiklerinin yaygin kullanımina ilişkin tehlikeler son derece endişe verici bir konu haline gelmiştir. Günümüzde, bu maddelerin insan üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de akarisit veya mitisit olarak yaygin bir şekilde kullanılan azosiklotin ve fenbutatin oksit ele alınmıştır. Azosiklotin ve fenbutatin oksit maruziyetinin lipit ve protein peroksidasyonu, genotoksisite ve eritrosit membran frajilitesi üzerindeki in vitro etkilerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, the hazards associated with the extensive use of organic tin compounds have become an issue of extreme concern, while at present the effects of these substances on humans remain poorly understood. İn the present study, we chose azocyclotin and fenbutatin oxide that are widely used acaricides or miticides in Turkey. We focused on in vitro effects of azocyclotin and fenbutatin oxide exposure on lipid and protein peroxidation, genotoxicity, and erythrocyte membrane fragility. Results showed that exposure to azocyclotin and fenbutatin oxide resulted in oxidative damage of protein and lipids in a dose-dependent manner, compared to controls. We also detected that incubation of human erythrocytes with azocyclotin and fenbutatin oxide leads to marked decrease of haemolytic resistance of the cells.