Bir sanayi sitesinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli iş yeri çalışanlarının tükenmişlik düzeyi ve ilişkili faktörler
Burnout level and related factors of employees of small-scale workplaces which are operating in the automotive sector in an industrial site
- Tez No: 608282
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı Isparta Gül Küçük Sanayi Sitesi'nde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli iş yerlerinde çalışanlarda tükenmişlik düzeyi ve ilişkili olabilecek faktörleri değerlendirmektir. Kesitsel analitik tipte planlanan bu araştırma Ocak 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2019 yılında Isparta Gül Küçük Sanayi Sitesi'nde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli iş yerlerinde çalışan bireylerin tamamı (n=250) oluşturmuştur. Örneklem seçilmeksizin evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Çeşitli nedenlerle 202 (%80,8) çalışana ulaşılabilmiştir. Bağımlı değişkenler Maslach Tükenmişlik Envanteri-Genel Formunun alt ölçeklerinden (Tükenme, Duyarsızlaşma ve Yetkinlik) oluşmaktadır. Bağımsız değişkenler sosyodemografik ve tükenmişlikle ilişkili olabileceği düşünülen özelliklerden oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmış ve SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Statistics 17.0 programı ile değerlendirilmiştir. Veri analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the burnout level and related factors of employees of small-scale workplaces which are operating in the automotive sector in an industrial site. This cross-sectional and analytical study was conducted between January 2019-December 2019. The universe of this study consisted of all individuals (n=250) working in small-scale workplaces which are operating in the automotive sector in an industrial site named Isparta Gül Küçük Sanayi Sitesi in 2019. It is aimed to reach the whole universe without selecting a sample. Two hundred two (80.8%) employees could be reached due to various reasons. Dependent variables consist of sub-scales (Exhaustion, cynicism, and efficacy) of Maslach Burnout Inventory-General Form. The independent variables included sociodemographic and burnout characteristics of employees. The data of the study were collected by face to face interview method and evaluated with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 17.0 program. Percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Spearman correlation tests were used for data analysis.