Sağlık çalışanlarının tıbbi hata farkındalıkları ile raporlama durumları arasındaki ilişki
Relationship between medical error awareness and reporting status of healthcare professionals
  1. Tez No: 608295
  2. Yazar: FİLİZ YÖYLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE VATAN, PROF. DR. ŞEYDA SEREN İNTEPELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir eğitim araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarının tıbbi hataya ilişkin farkındalıkları ile raporlama kararları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tanımlayıcı türden olan araştırma 2019 yılı Mart- Ağustos tarihleri arasında bir eğitim araştırma dal hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak oluşturulan Sosyodemografik ve Çalışma Özellikleri Soru Formu, Tıbbi Hataları Değerlendirme Soru Formu, Tıbbı Hata Farkındalık ve Raporlama Kararları Değerlendirme Formu ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik programında frekans, yüzde ve ortalama, ki-kare, F testi, t testi, phi korelasyonuna başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between health care workers' awareness of medical error and reporting decisions in an educational research hospital. Method: This cross-sectional descriptive descriptive study was conducted between March-August 2019 in a training research branch hospital. The data of the study was obtained by the sociodemographic and study characteristics questionnaire, medical errors assessment questionnaire, medical error awareness and reporting decisions assessment form which was prepared by the researcher based on the literature. In SPSS 24.0 statistical program, frequency, percentage and mean, chi-square, F test, t test and phi correlation were used for data analysis.