Piyasa etkinliği açısından adaptif piyasalar hipotezi'nin Türk finansal piyasalarında test edilmesi
Testing adaptive markets hypothesis in Turkish financial markets in terms of market efficiency
- Tez No: 608342
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türk finansal piyasalarının etkinliğini değerlendirmek ve elde edilen bulguların Adaptif Piyasalar Hipotezi ile uyumlu olup olmadığını incelemektir. Bu amaç çerçevesinde hisse senedi piyasası için BİST 100 endeksi, tahvil piyasası için gösterge faiz oranı, emtia piyasası için altın ve gümüş, döviz piyasası için Dolar, Euro, Pound, Yen ve Yuan'a ait günlük veriler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler Escanciano ve Lobato (2009) tarafından geliştirilen Otomatik Portmanteau ve Kim (2009) tarafından geliştirilşen Doğal Bootstrap Otomatik Varyans Rasyo testleri ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda Türk finansal piyasaların etkinliğinin zaman içerisinde değişim gösterdiği ve bu durumun Adaptif Piyasalar Hipotezi ile örtüştüğü anlaşılmıştır. Ayrıca Türk finansal piyasaları arasındaki etkinlik farkları incelenmiş ve Türkiye'deki hisse senedi ve tahvil piyasalarının genel olarak emtia ve döviz piyasalarına göre daha etkin olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu sonuçlar Adaptif Piyasalar Hipotezi'nin Türk finansal piyasalarının etkinliğini açıklamada Etkin Piyasalar Hipotezi ve Davranışsal Finans'a göre daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the effectiveness of Turkish financial markets and to investigate whether the findings are compatible with the Adaptive Markets Hypothesis. For this purpose, analyzes were made by using daily data of BIST 100 index for stock market, benchmark interest rate for bond market, gold and silver for commodity market, Dollar, Euro, Pound, Yen and Yuan for foreign exchange market. The analyzes were performed with Automatic Portmanteau developed by Escanciano and Lobato (2009) and Wild Bootstrap Automatic Variance Ratio tests developed by Kim (2009). As a result of the analyzes performed, it was understood that the effectiveness of Turkish financial markets changed over time and this situation coincided with the Adaptive Markets Hypothesis. The differences between the effectiveness of Turkish financial markets were also examined, and the knowledge of the stock and bond markets are generally more effective than the commodity and currency markets in Turkey was reached. These results show that Adaptive Markets Hypothesis is more successful in explaining the effectiveness of Turkish financial markets than Efficient Markets Hypothesis and Behavioral Finance.