Carreau-Yassuda akışkanının ısı transferi etkisi altında sınır tabakası davranışının incelenmesi
Momentum and thermal boundary layer analysis of Carreau-Yasuda fluid
  1. Tez No: 608418
  2. Yazar: KIVANÇ SAMRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada genelleştirilmiş bir Newtonyen akışkan modeli olan Carreau-Yasuda formülü bir plaka üzerinde gerçekleşen akışa uyarlanmıştır. Sonsuzdan uniform hız ve sabit sıcaklıkta gelen akışkan plaka üzerine temas ettikten sonra sürtünmeli akış dolayısıyla iki boyutlu hız ve sıcaklık profiline sahip olmaktadır. Bu profillerinn davranışını matematiksel olarak bulabilmek için akışa ait momentum, süreklilik ve enerji denklemleri elde edilmiştir. Tüm denklemler matematiksel olarak kapsamlı, kısmi ve doğrusal olmayan diferansiyel denklemdir. Bu denklemleri basitleştirmek için problemin fiziği ile uyumlu sınır tabakası yaklaşımı geliştirilmiştir. Sınır tabakası yaklaşımı ile akış bölgesi oldukça daraltılmış ve denklemlerdeki önemli terimler ön plana çıkarılıp bazı terimler ihmal edilmiştir. Bu sayede genellikten kayıp olmaksızın denklemler üzerindeki çözüm için gereken iş yükü azaltılmıştır. Basitleştirmeye rağmen eldeki denklemler kısmi diferansiyel olduğu için adi forma indirgemek için denklemlerin simetrileri hesaplanmıştır. Son olarak indirgenmiş adi diferansiyel denklem sisteminin sayısal çözümleri yapılmış. Bu analizden elde edilen verilerden çizilen grafikler ile akışkan parametrelerinin sınır tabakası içerisindeki akışa etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak viskozite ile ilgili özelliklerimiz akışı yavaşlatırken sınır tabakasını kalınlaştırdığı, power-law yasasına ilişkin özelliklerin de tam tersi etkilere yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Carreau-Yasuda formula, a generalized Newtonian fluid model, is adapted to the flow on a plate. After infinite uniform velocity and constant temperature, the fluid comes into contact with the plate and therefore has a two-dimensional velocity and temperature profile due to frictional flow. In order to find the behavior of these profiles mathematically, momentum, continuity and energy equations of the flow have been obtained. All equations are mathematically comprehensive, partial and nonlinear differential equations. In order to simplify these equations, a boundary layer approach compatible with the physics of the problem has been developed. With the boundary layer approach, the flow region was narrowed and important terms in the equations were brought to the fore and some terms were neglected. Thus, the workload required for the solution of the equations without loss of generality is reduced. In spite of the simplification, since the available equations are partial differentials, the symmetries of the equations were calculated to reduce them to ordinary form. Finally, numerical solutions of the system of reduced ordinary differential equations are made. The graphs drawn from the data obtained from this analysis examined the effect of fluid parameters on the flow in the boundary layer. As a result, it has been found that our viscosity properties thicken the boundary layer while slowing down the flow, and the properties of power-law law have the opposite effects.