Üniversite öğrencilerinin sürekli kaygı düzeyleri ve affetme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between university students' level of trait anxiety and the level of forgiveness
  1. Tez No: 608450
  2. Yazar: YAĞMUR SİMGE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin sürekli kaygı düzeyleri ile affetme düzeyleri arasındaki ilişki bazı sosyodemografik değişkenlere göre incelemektedir. Araştırma evrenini 2017- 2018 eğitim yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemleriyle seçilen, müzik öğretmenliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, fen bilgisi öğretmenliği, matematik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği bölümlerinde eğitim gören 472 öğrenci oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak Spielberger Sürekli Kaygı Envanteri ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 22 istatistik programı kullanılmıştır. Veriler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi için ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma bulguları, sürekli kaygı düzeyinin affetme düzeyini orta derecede, olumsuz yönde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştırdığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the trait anxiety level and the forgiveness level of university students and the difference of these two variables according to some sociodemographic variables were investigated. The research population consisted of students studying at Dokuz Eylul University Faculty of Education between 2017 and 2018. The sample of the study consisted of 472 students who were educated in music teaching, psychological counseling and guidance, science teaching, mathematics teaching, and pre-school teaching. Data was collected by Spielberger Trait Anxiety Inventory and Heartland Forgiveness Scale and a questionnaire which was developed by the researcher. Data was analyzed by using SPSS 22 programme. The data were analyzed by independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Product-Moment Correlation for correlation analysis. The research findings indicated that the level of trait anxiety significantly differentiated the level of forgiveness moderately and negatively.