Ortaokul öğrencilerinin matematik kaygı düzeyleri ve matematik dersine yönelik tutumları
Secondary school students mathematics anxiety levels and attitudes toward mathemati̇cs
- Tez No: 608485
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT ELLEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin matematik kaygıları ve matematik dersine yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini 2018/2019 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Torbalı ilçesinde bulunan toplam 28 adet ortaokul oluşturmakta olup, bu okullarda yer alan toplam öğrenci sayısı 10511'dır. Örneklem büyüklüğü 371 öğrenci olarak tespit edilmiş olup, Torbalı ilçesinde bulunan ortaokul eğitim kurumlarından tabakalı örnekleme yöntemi ile oranlar belirlenip, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile birimlerin seçimi gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak ölçek kullanılmış olup, çalışma nicel araştırma yöntemleri kapsamında tamamlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları“Kişisel Bilgiler Formu (EK 1)”,“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği (EK 2)”ve“İlköğretim Öğrencileri Matematik Kaygı Ölçeği (EK 3)”dir. Araştırmada kullanılan Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği ve İlköğretim Öğrencileri Matematik Kaygı Ölçeğinden öğrencilerin almış oldukları puanların dağılımlarının normal dağılıma uyma durumları Kolmogorov-Smirnov testi kullanarak incelenmiştir. Buna göre ölçeklerden alınan puanların normla dağılıma uymadıkları tespit edilmiş ve ölçeklerden alınan puanların öğrencilerin kişisel bilgilerine göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde non-parametrik testler kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, üç ve üçten fazl grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi yapılmış olup, Kruskal-Wallis H testi sonucunda gruplar arasındaki farklılıkların saptanmasında parametrik olmayan çoklu karşılaştırma testlerinden Dunn's testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği ve İlköğretim Öğrencileri Matematik Kaygı Ölçeği güvenirliliği için Cronbach Alfa katsayısı kullanılmıştır Araştırmada yer alan ölçekler ve alt boyutlarının birbiri arasındaki ilişki Spearman korelasyon katsayısı kullanılmış olup, ortaokul öğrencilerinin matematik dersine olan tutumlarının onların matematik dersine için yaşadıkları kaygı düzeyine etki seviyelerinin araştırılmasında regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, ortaokul öğrencilerinin Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği alt boyutlarından ve İlköğretim Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeğinden aldıkları puanların cinsiyete, sınıfa, baba eğitim durumuna ve matematik ders başarısına göre farklılaştığı; anne eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin matematik dersine olan ilgisi, çalışma azmi ve matematik dersinin geçerliliğine olan inanç seviyelerinin matematik ders kaygısı ile ters orantılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the attitudes of secondary school students towards mathematics anxiety and mathematics course. The population of the study consists of 28 secondary schools, which are located in Torbalı district of İzmir province in 2018/2019 academic year, and the total number of students in these schools is 10511. The sample size was determined as 371 students and the ratios were determined by the stratified sampling method from the middle school educational institutions in the district of Torbalı and the selection of the units was carried out by simple random sampling method. In this study, the questionnaire was used as data collection tool and the study was completed within the scope of quantitative research methods. The data collection tools used in the study are“Personal Information Form (APPENDIX 1)”,“Attitude Scale towards Mathematics (APPENDIX 2)”and“Elementary Students Mathematical Anxiety Scale (APPENDIX 3)”. Attitudes towards mathematics used in the study and the distribution of the scores of the students from the Mathematics Anxiety Scale were analyzed using the Kolmogorov-Smirnov test. According to this, the scores obtained from the scales did not conform to the distribution of the norm and non-parametric tests were used to examine the differentiation of the scores obtained from the scales according to the personal information of the students. The Mann-Whitney U test was used for comparison of the two groups and Kruskal-Wallis H test was used for comparison of three and three groups. Dunn's test was used for nonparametric multiple comparison tests in order to determine the differences between the groups as a result of Kruskal-Wallis H test. The findings of the study were evaluated with a 95% confidence interval. The Attitude Scale for Mathematics and the Cronbach Alpha coefficient were used for the reliability of the Primary School Students' Mathematics Anxiety Scale Analysis. As a result, it was determined that the scores of secondary school students' Attitude Scale towards Mathematics and their scores on Mathematics Anxiety Scale for Elementary School Students differ according to gender, class, father's education level and mathematics achievement. It was found that the mother did not differ according to the education level. In addition, secondary school students' interest in mathematics lesson, study tenacity and belief level of the validity of mathematics course were found to be inversely related to mathematics lesson anxiety.